Jesteś tutaj:

"Zimowa bajka" - ferie zimowe w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej

Data: 14.02.2020 r.    944
Relacja z imprezy.

10 lutego pierwsza grupa czytelników Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyszkowie rozpoczęła zajęcia pod nazwą „Zimowa bajka”.
Pierwszego dnia uczestnicy dowiedzieli się, jak z biegiem lat zmieniała się bajka, począwszy od czasów Ezopa, a kończąc na współczesności. Podzielono także dzieci na grupy, w których wszyscy przygotowywali się do nagrywania teatrzyków. Wykorzystano do nich wiersze znanych polskich poetów – Jana Brzechwy oraz Juliana Tuwima.
We wtorkowy dzień bibliotekę odwiedziły „Sylabianki” – Sandra Korytkowska i Adrianna Denis, wraz z choreografką Rewii Dziecięcej „Sylaba” - Katarzyną Janus. Dziewczyny opowiedziały o zespole tanecznym, przygotowaniach do występów oraz więzi, jaka łączy wszystkie tancerki. Reportaże telewizyjne z akrobatycznych widowisk budziły wielki zachwyt u bibliotecznych „feriowiczów”. Każdy mógł obejrzeć medale z mistrzostw oraz wziąć udział w quizie, dotyczącym prezentacji. Na koniec spotkania, Sandra i Ada zatańczyły układ z włoskiego festiwalu, na którym zajęły pierwsze miejsce. Tego dnia odbyły się również warsztaty plastyczne. Dzieci tworzyły pejzaż zimowy, używając do tego pasty do zębów.
W środę odbyło się spotkanie z Woytkiem Smółkowskim - architektem, fotografem, malarzem, rysownikiem, który opowiadał o historii fotografii. Uczestnicy chętnie zadawali pytania oraz reagowali na zdjęcia prezentowane przez artystę. Gość zabrał ze sobą kilka modeli aparatów ze swojej kolekcji, które w przeszłości służyły do utrwalania wspomnień, a aktualnie są bezcennymi obiektami historii. Na koniec dnia dzieci odegrały swoje role w przedstawieniach „Na straganie”, „Rzepka” oraz „Tom”.
Czwartek rozpoczął się bajkowo-zimowymi kalamburami. Wszyscy świetnie poradzili sobie z łamigłówkami i z chęcią odgadywali hasła ze znanymi postaciami. Kolejnym nawiązaniem do przeszłości, był pokaz bajek ze starej kliszy. Zaprezentowano m.in. „Czerwonego Kapturka”, „Domek Baby Jagi”, „O osiołku, który lubił tańczyć” . Ciekawym punktem dnia było robienie „lodowego” slime’a. Dużo radości sprawiło wyrabianie masy, mieszanie jej z niebieskim barwnikiem oraz brokatowymi dodatkami. Mini bal karnawałowy przy znanych, muzycznych hitach zakończył przedostatni dzień ferii w bibliotece.
Ostatniego dnia uczestnicy wybrali się do Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik”, aby dowiedzieć się jak wygląda obsługa sali kinowej. Zwiedzili pomieszczenie, w którym odtwarza się produkcje filmowe oraz poznali jego wyposażenie. Niezwykłą niespodzianką było ujrzenie siebie na kinowym ekranie. Młodzi aktorzy zobaczyli efekty swojej kilkudniowej pracy i byli zadowoleni ze swoich przedstawień. Po powrocie do biblioteki zapanował walentynkowy klimat. Dzieci rozwiązywały miłosne zadania, a przewodniczący programu Wychowanie i Profilaktyka rozdali serduszka z okazji Święta Zakochanych. Na zakończenie ferii każdy dostał także zakładki do książek.
Każdego dnia odbywało się mnóstwo zabaw, pląsów i tańców. Uczestnicy na pewno się nie nudzili i w kreatywny sposób spędzili wolne, zimowe dni. Od 17 do 21 lutego zajęcia odbędą się dla drugiej grupy czytelników, którzy zapisali się na spotkania z bajką.

Zapraszamy do lektury artykułów na temat tego wydarzenia, które ukazały się w lokalnej prasie:

- Nowym Wyszkowiaku
- Wyszkowiaku 1, 2