Jesteś tutaj:

Nastroje jesieni

509
Czasem pisarzem zostaje się przez przypadek

Nastroje jesieni

Autorka książek dla dzieci Roksana Jędrzejewska-Wróbel gościła w miejsko-gminnej bibliotece. W czasie tego spotkania nagrodzono uczniów, którzy wzięli w literackim konkursie pn. "Optymistyczne nastroje jesieni".

Spotkanie i konkurs odbyły się w ramach projektu ""Biblioteka Akademią Optymizmu", który jest realizowany przy wsparciu finansowym ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Roksana Jędrzejewska-Wróbel opowiedziała o swoich książkach i przyznała, że pisarką została przez przypadek. Jej koleżanka chciała zostać ilustratorką i poprosiła o napisanie czegoś. Samo pisanie zajmuje autorce czasami tylko trzy dni.

- Wcześniej chodzę z pomysłem w głowie. Czasami nawet miesiąc, i dopiero później piszę - opowiadała.

Roksana Jędrzejewska-Wróbel pisze także wiersze dla dorosłych. Jej mistrzem literackim jest Arstrid Lindrgen. Autorka otrzymała wiele nagród, ale tłumaczyła dzieciom, że to nie jest najważniejsze.

- Jeśli ktoś robi coś dla nagród czy pieniędzy, to nie warto tego robić.

Poza pisaniem Roksana Jędrzejewska-Wróbel biega, jeździ na rowerze i ćwiczy jogę. Poza tym uwielbia gotować.

- Wolałabym zostać kucharką, niż kierowniczką w banku - zapewniła.

Autorka nie tylko lubi pisać książki, ale również je czytać.

- Jak gdzieś wyjeżdżam, to mam strasznie ciężką walizkę. Dlatego teraz zgrywam sobie książki i potem je odsłuchuję -stwierdziła.

W konkursie "Optymistyczne nastroje jesieni" wzięło udział 41 dzieci. Wpłynęły 43 prace literackie. W kategorii klas I-III pierwsze miejsce zajęła Sylwia Kozon z Szkoły Podstawowej w Łosinie, drugie miejsce zajął Piotr Wojtaszek, a trzecie Bartłomiej Bloch. Wyróżnienia otrzymali: Sandra Stani, Jakub Szurawski, Aleksandra Woźnica. Wszyscy uczą się w tej samej szkole co zwyciężczyni. Wśród starszych uczniów, z klas IV - VI pierwsze miejsca zajęła Hanna Kwaśny z SP w Woli Mystkowskiej. Za nią uplasowała się Julia Undziakiewicz z SP nr 1 w Wyszkowie oraz Patryk Gemza z SP nr 1 w Wyszkowie. Wyróżnienia przypadły: Klaudii Nasiadce z SP w Trzciance, Piotrowi Podlesiowi z SP w Rybnie, Weronice Rydzewskiej z SP w Długosiodle i Milenie Suchenek z SP w Rybnie.


Źródło: "Głos Wyszkowa" Nr 43 z 26 października 2010 r.