Jesteś tutaj:

Później mówiono, że człowiek ten nadszedł od północy, od bramy Powroźniczej...

1364
Później mówiono, że człowiek ten nadszedł od północy, od bramy Powroźniczej...

Każdy fan Geralta z Rivii, wiedźmina z twórczości Andrzeja Sapkowskiego, rozpoznaje te słowa bez problemu. W wyszkowskiej bibliotece odbył się konkurs dla miłośników prozy pisarza, którzy chcieli sprawdzić swoją znajomość bohaterów i realiów świata z wiedźmińskiej sagi.

Konkurs wiedzy z "Sagi o wiedźminie" odbył się 21 lipca w ramach projektu "Magiczna Strefa Biblioteki". Jego organizatorami i pomysłodawcami jest Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Wyszkowie oraz Klub Miłośników Fantastyki "Bractwo Pendragona". Cały projekt "Magicznej Strefy Biblioteki" jest realizowany przy wsparciu finansowym burmistrza Wyszkowa. Do konkursu zgłosiło się siedem osób, a w finale udział wzięły cztery. Uczestnicy musieli odpowiedzieć na piętnaście pytań, dotyczących bohaterów sagi, opracowanych na podstawie książek "Miecz Przeznaczenia",
"Ostatnie życzenie", "Krew elfów", "Czas pogardy", "Chrzest ognia", "Wieża Jaskółki" i "Pani Jeziora". Dwa pytania odnosiły się do autora. Poziom konkursu był dość wysoki. Trudności nastręczało pytanie o pełne imię i nazwisko Jaskra, jak również o miejsce ostatecznej rozgrywki Geralta z Yilgefortzem. Te, kim była Łasiczka i jaki kolor oczu miała Yennefer, należały do łatwiejszych. Tylko jedna z osób wiedziała, które miejsce w Polsce odwiedziła Ciri (Mazury). Za ostatnie z pytań można było uzyskać najwięcej punktów. Trzeba było wypowiedzieć się w sześciu zdaniach na temat ulubionego bohatera utworów. Prace uczestników oceniła komisja konkursowa w składzie: Ewa Łapińska (przewodnicząca), Paweł Chrobotek i Elżbieta Kwaśniewska. Zwycięzcą został Marcin Bacławski, który otrzymał grę komputerową "Wiedźmin 2: Zabójcy królów". Drugie miejsce zajął Aleksander Trol, a trzecie Bartosz Młynarski. Zostali oni nagrodzeni dwutomowymi pakietami książek: Anny Brzezińskiej "Opowieści z Wilżyńskiej Doliny", "Wiedźma z Wilżyńskiej Doliny" oraz Martina Z. Gail'a "Przywoływacz Dusz", "Krwawy Król". Nagrody zostały ufundowane przez burmistrza Wyszkowa.

Ewa Łapińska, opr. E.E.Źródło: "Wyszkowiak" Nr 30 z 26 lipca 2011 r.