Jesteś tutaj:

Saksofon

823
Saksofon

Kameralny występ na podstawie powieści Wiesława Myśliwskiego pt. "Traktat o łuskaniu fasoli" miał miejsce w ubiegłą sobotę, 24 listopada w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie. Utwór sceniczny na jednego aktora, rezonatora i saksofon przedstawili wyszkowskiej publiczności: Grzegorz Walczak, Mariusz Bonaszewski, Alina Mleczko.

"Saksofon" opowiadał o człowieku, który zakochał się w saksofonie. Była to scenicznie opracowanie nagrodzonej Literacką Nagrodą Nike - powieści Wiesława Myśliwskiego przedstawiającej indywidualny los bohatera od czasów powojennych do dziś, na tle historii i pejzażu prowincjonalnego Polski. Ukazuje prostego człowieka, który w pełni świadomie przeżył PRL. Jego życie splata się z losami pokancerowanej ojczyzny.
Scenarzystą oraz reżyserem spektaklu był Grzegorz Walczak, który wystąpił jako "Drugi" Mariusz Bonaszewski jako "Ja", drugi reżyser spektaklu oraz Alina Mleczko grająca improwizację na trzech saksofonach.
Saksofon - to mit, to wolność, to marzenie, które wydawało się nierealne, do którego dąży bohater powieści. Żeby z niego wyjść, żeby się uwolnić, bohater nie tylko marzy, ale i ćwiczy na pożyczonym saksofonie i zbiera pieniądze na własny. "DRUGI" prowadzi dialog sam ze sobą z pozycji człowieka starego, który już przeżył swój czas historyczny i teraz z dystansu doświadczenia i wiedzy retrospektywnie obserwuje siebie. Strofuje siebie młodego, poucza dobrotliwie, czasem się wkrada w głębinowe tajniki wrażliwości bohatera, obniżając je. Innym razem nęka pamięcią czasu "zniewolonego". Wtedy staje się STREŻNIKEM PORZĄDKU i reżimu.
W czasie, gdy aktorzy opowiadali nam o tej historii, w tle słychać było przyjemne melodie wypływające z serca tytułowego saksofonu.
Publiczność była zachwycona opowieścią o życiu bohaterów. Po zakończeniu spektaklu podziękowali aktorom owacjami na stojąco i gorącymi brawami.

Wioleta Świętoń, Patrycja Wierzchom


Źródło: "Kurier Wyszkowski" Nr 49 z 4 grudnia 2012 r.