Jesteś tutaj:

Prezydencka wizyta

784
Prezydencka wizyta

Prezydent Bronisław Komorowski w poniedziałek 5 listopada gościł w Wyszkowie. Podczas uroczystego spotkania w hali sportowej WOSiR burmistrz Grzegorz Nowosielski wręczył mu miniaturę sztandaru Wyszkowa.
Wizyta była zapowiadana już wcześniej - prezydent miał odwiedzić Wyszków jeszcze 15 sierpnia, ostatecznie jednak do niej nie doszło. W poniedziałek Bronisław Komorowski przyjechał do Wyszkowa w związku z jubileuszem 510-lecia nadania praw miejskich oraz nadania miastu sztandaru, towarzyszył mu prof. Tomasz Nałęcz.
Spotkanie prowadził dyrektor obiektu, Marek Wiśniewski. W hali oczekiwały na niego władze powiatu, miasta i ościennych gmin, samorządowcy, pracownicy wielu instytucji, nauczyciele i uczniowie wyszkowskich szkół. Wśród gości byli posłowie Bartłomiej Bodio, Andrzej Halicki, Andrzej Kania, wicemarszałek województwa mazowieckiego Krzysztof Strzałkowski. Uroczystość uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP, którą prowadził kapelmistrz Franciszek Józef Bieganowski. Po występie Rewii Dziecięcej "Sylaba" wprowadzono sztandar Wyszkowa, następnie burmistrz Grzegorz Nowosielski powitał prezydenta. Zaprezentowano zdjęcia z dwóch uroczystości: z 15 sierpnia tego roku (nadanie sztandaru) i 7 sierpnia 2005 r, w której uczestniczyli Bronisław Komorowski (ówczesny poseł na Sejm) i Donald Tusk (wicemarszałek Sejmu). Burmistrz wręczył gościowi upominek - miniaturę sztandaru.
- Sztandar to symbol miasta, który jednoczy mieszkańców w sprawach dla nich najważniejszych
- mówił Grzegorz Nowosielski.
- To sztandar szczególny, ponieważ pierwszy gwóźdź wbity w drzewiec jest prezydencki, na uroczystości przekazania wbił go minister Olgierd Dziekoński. Ten sztandar to dar serca naszej społeczności, ponieważ został ufundowany przez mieszkańców Wyszkowa, za co jestem im szczególnie wdzięczny i chciałbym im publicznie podziękować.
Prezydent miał okazję obejrzeć prezentację ilustrującą konkurs "Wyszków - moje miasto", w którym uczestniczą dzieci; do tej pory wzięło w nim udział ok. 500, ponad 250 otrzymało nagrody i wyróżnienia. Jego tegoroczny zwycięzca, Franciszek Mielcarz, wyrecytował własny wiersz o Wyszkowie, zaś obraz innego laureata, Natana Sobolewskiego z Zespołu Szkół w Rybnie, przedstawiający Bronisława Komorowskiego, został wręczony prezydentowi jako upominek. O konkursie, przeprowadzanym w sześciu kategoriach, opowiadała nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wyszkowie, Barbara Ochmańska, doradca metodyczny i jego organizator. Na slajdach przedstawiono zdjęcia i prace plastyczne, przedstawiające związane z Wyszkowem miejsca i ludzi, m.in. pomnik Norwida w parku miejskim, obelisk Wazów, ks. Henryka Kietlińskiego, Ludwika Maciąga. Przedstawiono też hasła reklamowe, wymyślone przez uczestników konkursu (np. "Wyszków super miasto, pyszne jak drożdżowe ciasto"). Na zakończenie prezydent Komorowski wręczył Grzegorzowi Nowosielskiemu reprint reportażu Stefana Żeromskiego, następnie gość udał się do izby pamięci Zespołu Szkół, w której wpisał się do księgi pamiątkowej. W tym czasie w hali ponownie wystąpiła "Sylaba" i zaśpiewali uczestnicy Klubu Piosenki Ireny Zdunek
W Sali Lustrzanej WOSiR-u prezydent wraz z władzami miasta i powiatu, gmin, przedstawicielami organizacji spotkał się z ks. prof. Henrykiem Kietlińskim, obchodzącym 80. rocznicę urodzin. Po złożeniu mu życzeń i gratulacji delegacja udała się do starej plebanii kościoła św. Idziego, w której mieści się wystawa "1920 - rok Bitwy Warszawskiej". Prezydent zapoznał się ze zgromadzonymi dokumentami i pamiątkami, o wydarzeniach historycznych opowiadał mu kustosz wystawy, Mirosław Powierza. Prezydent zwrócił uwagę na zdjęcie przedstawiające polskich żołnierzy nad brzegami Bugu, następnie na ręce ks. dziekana Waldemara Krzywińskiego przekazał oryginał wydanego w 1979 r. w drugim obiegu reportażu Stefana Żeromskiego "Na probostwie w Wyszkowie".
- Wykonałem to razem z Janem Dworakiem, na powielaczu, w opuszczonym, przeznaczonym do rozbiórki domu w warszawskim Tarchominie - mówił Bronisław Komorowski. - Oby historia, opisana przez Żeromskiego, była źródłem refleksji i dumy. Prezydent podziękował za ideę i staranie o stworzenie miejsca przypominającego tamte wydarzenia. Od ks. Krzywińskiego w upominku otrzymał obraz przedstawiający historyczną plebanię wyszkowską
Po wpisaniu się do księgi pamiątkowej udał się na zaplanowaną wizytę do Pułtuska.
Relacja i zdjęcia z wizyty dostępne są m.in. na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta prezydent.pl

E.E.


Źródło: "Wyszkowiak" Nr 45 z 6 listopada 2012 r.