Jesteś tutaj:

Powstało koło piłsudczyków

1170
Powstało koło piłsudczyków

Wyszkowskie koło Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej - Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego zawiązało się 13 lutego. Na prezesa wybrało Konrada Wróbla. Tydzień później gościł w Wyszkowie prezes Związku Marian Edmund Ząbek.
Spotkanie założycielskie Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej - Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego odbyło się 13 lutego w miejskiej bibliotece. Grupę inicjatywną stanowili m.in. Konrad Wróbel, Ireneusz Elward, Mirosław Powierza, Piotr Karsznia.
- Zorganizujemy to tak, żeby Wyszków znalazł się na mapie patriotycznej województwa i Polski. Liczymy na pomoc każdego, kto jest w stanie nam pomóc - mówił Konrad Wróbel.
Przypomniał sylwetkę Józefa Piłsudskiego, podkreślił ogromny wpływ matki i brata Bronisława na stosunek Komendanta do Polski i jego patriotyzm.
- Piłsudski mówił: Jest Polska i są obowiązki wobec Polski. Opowiadał się za apartyjnością, uważał, że partie nie powinny istnieć, bo szkodzą narodowi. W związku z tym został stworzony BBWR. Marszałek nie przywiązywał wagi do spraw materialnych, ale dbał o swoich żołnierzy.
Deklarację programową Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej -Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego przeczytał I. Elward. Zawiera m.in. takie zdania:
JESTEŚMY PIŁSUDCZYKAMI. Łączy nas miłość do Człowieka, który wbrew wszystkiemu i wszystkim
budował w ludziach wiarę w przyszłą Niepodległą i do tej Niepodległości naród doprowadził. Chcemy, aby postać i dzieło Komendanta wrastały w narodową pamięć, aby stawały się wzorem i drogowskazem dla pokoleń Polaków. Realizowanie testamentu największego Polaka naszego stulecia uważamy za swój obywatelski, patriotyczny obowiązek. Jesteśmy spadkobiercami ruchu piłsudczykowskiego i Związków Strzeleckich II Rzeczypospolitej. Jesteśmy gotowi do współpracy z każdą siłą polityczną, z każdym ruchem społecznym, które w życiu, myślach i dokonaniach Pierwszego Marszałka Polski widzi inspirację do pracy dla Narodu i Państwa Polskiego.

Zebrani (na pierwszym spotkaniu do koła zapisały się 22 osoby) wybrali w jawnym głosowaniu tymczasowy zarząd: Konrad Wróbel - prezes, Kazimierz Banaszek i Ireneusz Elward - zastępcy prezesa, Mirosław Powierza - sekretarz,
Teresa Przygoda - skarbnik. W skład komisji rewizyjnej weszli: Mirosław Pakuła, Paweł Różański i Wanda Dąbrowska.
W planach koła piłsudczyków jest m.in. ufundowanie pomnika - popiersia Józefa Piłsudskiego wykonanego z dzikiego kamienia, a obok - tablicy z nazwiskami uczniów wyszkowskiego gimnazjum, którzy zginęli w wojnie 1920 r., zorganizowanie festiwalu piosenki legionowej oraz biegu na trasie od pomnika S. Okrzei w Kręgach do pałacu Skarżyńskich w Wyszkowie ku czci dwóch pilotów: Stefana Okrzei (zginął w Kręgach we wrześniu 1939 r.) oraz Stanisława Skarżyńskiego (spokrewniony z właścicielami pałacu, w 1933 r. przeleciał Atlantyk, ustanawiając przy tym światowy rekord odległości lotu), nawiązanie kontaktu ze szkołami i organizacjami kombatanckimi, współpraca z Kościołem i domami kultury oraz z radnymi i samorządem, prowadzenie w szkołach rocznicowych prelekcji, zorganizowanie wycieczki śladami Józefa Piłsudskiego.
Jan Rusak chciałby, żeby młodzież szkół średnich zakładała kluby myśli politycznej Józefa Piłsudskiego.
- Jest to ramowy program na 3 lata, roboty jest na pewno dużo -zaznaczył prezes.
Jest szansa, że koło zrealizuje swoje pomysły, bo jego członkami są m.in. przedstawiciele władz samorządowych (zastępcy burmistrza Adam Mróz i Adam Warpas, radny Adam Mickiewicz, przedstawicielka zarządu powiatu Teresa Trzaska), władz Cechu Rzemiosł Różnych, nauczyciele.

Spotkanie z marszałkiem
20 lutego Wyszków odwiedzili: prezes Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego Marian Edmund Ząbek marszałek Związku Piłsudczyków RP oraz wiceprezes Stanisław Władysław Śliwa, brygadier Związku Piłsudczyków.
Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego powstało 13 września 1988 r., od ponad dziesięciu lat posługuje się obecną nazwą (wcześniej nie mogło być związkiem).
- Prezes Ząbek jeszcze w czasie stanu wojennego zaczął walczyć o utworzenie Związku Piłsudczyków, jako rzemieślnik w nieodległym Różanie. I udało mu się to zrobić. Wrześniowy dzień podpisania tego aktu będzie świętem naszej organizacji - opowiadał Konrad Wróbel.
W swoim wystąpieniu marszałek Związku Piłsudczyków dużo mówił o patriotyzmie.
- Patrioci to zupełnie inny odłam miłośników ojczyzny niż nacjonaliści i szowiniści. Naszym zadaniem, tak jak i marszałka Piłsudskiego, jest jednoczyć nasz naród we wspólnym działaniu, we wspólnym umiłowaniu ojczyzny, szanując prawa innych narodów do samostanowienia, ale również odpierając niegodziwości, które inne narody w stosunku do nas prezentują. Być patriotą, to szanować innych, ale też pilnować praw własnego narodu.
Skrajne postawy marszałek Piłsudski eliminował jako ekstremę. Mówiło się o Berezie Kartuskiej, ale to nie było nic innego jak tylko eliminowanie elementów skrajnych z różnych ugrupowań. Bo w Berezie Kartuskiej znajdowali się i socjaliści, i narodowcy, i komuniści, i Ukraińcy, i Białorusini. To były elementy, które państwowość polską podważały i działały terrorystycznie na jej szkodę. Dziś na temat Berezy Kartuskiej jest inne stanowisko niż 20 - 30 lat temu, kiedy się ją w czambuł potępiało.
Poinformował, że w południe 10 marca, w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie, zostanie odprawiona Msza św. za duszę marszałka Piłsudskiego oraz poświęcony będzie nowy sztandar Związku.
- Stanowicie poważną elitę środowiska wyszkowskiego, która może dużo osiągnąć i pokazać, że warto być dumnym ze słów: Polak i Polka - powiedział na zakończenie krótkiej wizyty prezes Marian Ząbek.
Elżbieta Szczuka

Źródło: "Nowy Wyszkowiak" Nr 9 z 28 lutego 2012 r.