Dlaczego to dzieło jest piękne?
Jak odbierać sztukę nowoczesną? Dlaczego to dzieło jest piękne? Na te i inne pytania starał się odpowiedzieć Jarosław Górski podczas spotkania poświęconego sztuce nowoczesnej w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida w Wyszkowie, które miało miejsce 14 listopada o godz. 18.00.
Czwartkowy wykład pt. "Narodziny współczesności - przełomy kulturalne w XX wieku" był wprowadzeniem do cyklu spotkań "Panorama Sztuki Współczesnej", zorganizowanych przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. C. Norwida w Wyszkowie. Spotkanie poprowadził Jarosław Górski - polonista, kulturoznawca, pisarz, krytyk literacki, autor kilkuset artykułów popularyzujących różne dziedziny sztuki. Wykładowca nie po raz pierwszy spotkał się z wyszkowską publicznością, wcześniej prowadził warsztaty pt. "Czytamy malarstwo", które również zorganizowała biblioteka w Wyszkowie.
Wykładowca Jarosław Górski przyznał, że termin "współczesny" to trudne pojęcie, dlatego na początku przedstawił pomysł odmiany sztuki przez artystów współczesnych. Pierwszym omawianym dziełem był obraz pt. "Pochodnie Nerona" Henryka Siemiradzkiego - przedstawiciela akademizmu, czyli kierunku sztuki najmniej awangardowej, gdzie każdy detal jest dokładny. Dzieło to przedstawia cesarza i jego świtę oraz chrześcijan przywiązanych do pali, przeznaczonych na spalenie. Jest to przejrzysta i prosta kompozycja. Można wczuć się w przerażenie chrześcijan, znajdujących się w prawej, ciemnej stronie obrazu. W lewej, jasnej stronie znajduje się grzeszna część Rzymu. Jest tu zastosowana wyraźna alegoria.
Kolejnym artystą, o którego twórczości zdecydował się rozmawiać wykładowca był Paul Cezanne - "świadomy eksperymentator". Podczas spotkania były omawiane jego obrazy z cyklu "Kąpiące się". Ta twórczość wymaga dłuższego wpatrzenia się w dzieło, pokazuje rzeczywistość spokojną oraz dynamikę płynącą z natury. Artysta używa "ogranych motywów". - Malując kąpiące się kobiety, mógł pokazać to, co najbardziej podobało się ówczesnej publiczności - kobiece ciało - zaznaczył Jarosław Górski. Cezanne odjął kobiecemu ciału realizmu, stosował syntezę, zredukowanie detali do minimum. Barwne plamy pociągnięte wyraźnym konturem stanowią ciekawą kompozycję kolorystyczną. Kolory są tak dobrane, by powodować jakiś nastrój.
Paul Cezanne był przykładem malarza, z którego czerpali inni znani, m.in. Pablo Picasso. W obrazie "Panny z Awinionu" Picasso podkreśla detale zaczerpnięte z historii sztuki, zsyntetyzuje kobiece ciała do plam, redukuje je do odpowiednich figur i brył geometrycznych. Kobiety namalowane są w różnych odcieniach różu. Artysta w swoich późniejszych dziełach prezentuje kubizm - kierunek sztuki charakteryzujący się przestrzenią i bryłami geometrycznymi. Obrazy "Dziewczyna z gitarą" i "Martwa natura z butelką rumu" wywołują u odbiorcy zaciekawienie z odnajdywanych kształtów. - Picasso chciał w ten sposób stworzyć kompozycję, która sama w sobie będzie ciekawa. Pokazywał rzeczywistość w taki sposób, który jemu wydawał się interesujący - wytłumaczył Jarosław Górski. Obrazy kubistyczne Picassa wywołały dyskusję wśród wyszkowskiej publiczności, niektórzy pokusili się o własne, ciekawe interpretacje obrazów.
Kolejne spotkania będą odbywać się w czwartki od godziny 18.00 do 19:30 według następującego harmonogramu:
05.12.2013 - "Polscy giganci sztuki współczesnej: Kantor, Opałka, Abakanowicz"
12.12.2013 - "Co słychać w polskich galeriach"?
09.01.2014 - "Sztuka wychodzi na ulicę"
16.01.2014 - "Niezwykła kariera designu"
06.02.2014 - "Polski design, czyli jak stworzyć piękną ojczyznę"
13.02.2014 - "Kicz z dystansu i bez dystansu"
06.03.2014 - "Artysta jako dzieło sztuki"
13.03.2014 - "Sztuka w poszukiwaniu nowych mediów i środków wyrazu"
03.04.2014 - "Nowe media w sztuce"
PATRYCJA ZAWADZKA
Źródło: "Wyszków24" Nr 20 z 19 listopada 2013 r.