Jesteś tutaj:

Leśna satyra w bibliotece

907
Leśna satyra w bibliotece

W piątkowy wieczór w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej odbył się wernisaż Ogólnopolskiej Wystawy Rysunku Satyrycznego "Stop Zaśmiecaniu Lasów". Prace powstały na ogólnokrajowy konkurs zorganizowany w 2011 r. przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury, pod honorowym patronatem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
O to, by wystawa trafiła do wyszkowskich odbiorców zadbało Nadleśnictwo Wyszków z panem nadleśniczym Wojciechem Kwiatkowskim na czele, który nie tylko objął wystawę swoim patronatem ale również zaangażował leśników do jej zaaranżowania. Na sali podczas wernisażu obecny był Prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury Witold Mysyrowicz - laureat pierwszej nagrody w konkursie, Zdzisław Bocian - Wicestarosta Powiatu Wyszkowskiego, Adam Warpas - Zastępca Burmistrza Wyszkowa, wójtowie okolicznych gmin: Mieczysław Pękul, Paweł Kołodziejski, Andrzej Żołyński oraz Przewodniczący Komisji Promocji i Kultury - Wojciech Chodkowski, przedstawiciele szkół, organizacji oraz zaproszeni goście i mieszkańcy Wyszkowa.
- Zamysłem tej wystawy było przede wszystkim wprowadzenie nowej ustawy śmieciowej. - mówił nadleśniczy Wojciech Kwiatkowski - Najczęściej spotykamy się z opinią społeczeństwa , że w naszych lasach jest bardzo brudno. Razem ze współpracownikami podjęliśmy decyzję, że zorganizowanie tej wystawy w Wyszkowie może przynieść pozytywne skutki. Sądzę, że wystawa ma dużą wartość edukacyjną, dlatego serdecznie zapraszamy młodzież szkolną do jej odwiedzenia . Sprawa śmieci w lasach to dla nas priorytet. W minionym roku Lasy Państwowe wydały 17 milionów złotych na zebranie śmieci. Nadleśnictwo Wyszków na ten cel przeznaczyło 130 tysięcy złotych. Ustawa śmieciowa może doprowadzić chociaż do tego, by w lesie nie pojawiały się odpady wielkogabarytowe.
- Śmieci są bez wątpienia dużym problemem. - powiedział Zdzisław Bocian - Wydaje mi się ponadto, że wzrasta kultura w społeczeństwie. Mieszkańcy są świadomi, że pewnych rzeczy po prostu nie można robić. Dzięki współpracy z Nadleśnictwem Wyszków możemy w pewnym stopniu kontrolować drogi powiatowe. Ważne, by na temat śmieci i ekologii edukować już najmłodszych. Wicestarosta Zdzisław Bocian w swoim krótkim wystąpieniu zwrócił się również do władz miejskich, aby nakłoniły dyrektorów placówek podlegających gminie do uczestnictwa w wystawie, która ma na celu nie tylko bawić poprzez satyrę ale również edukować i pokazywać problem zaśmiecania lasów.
W imieniu Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury głos zabrał laureat pierwszej nagrody oraz Prezes pan Witold Mysyrowicz. Podkreślił ogromną satysfakcję, że udało się przeprowadzić ten konkurs oraz z prac stworzyć wystawę, która ma ogromny potencjał, a przede wszystkim jest miła dla oka.
- Efekt naszej pracy, dzięki temu że wystawa trafia zarówno do wielkich jak i małych miast, można podziwiać niemalże w każdym zakątku Polski. Wystawa jest pewnym ewenementem, który może łamać stereotyp karykaturzystów. Dziś okazuje się, że ten jakże komunikatywny sposób przekazu treści, jakim jest satyra czy też karykatura, znakomicie może służyć szczytnym społecznym celom. Myślę, że jest to piękny przykład, jak można połączyć pozornie tak odległe od siebie dziedziny. Mam nadzieję, że podobnych inicjatyw będziemy starać się organizować jeszcze więcej. Zaśmiecanie lasów jest tematem wiecznym i niestety chociaż byśmy starali się je całkowicie oczyścić, zawsze znajdzie się ktoś kto dorzuci swoją cegiełkę do zaśmiecania lasów.
Dyrektor Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej pani Małgorzata Ślesik-Nasiadko podczas wernisażu podkreśliła, że ma nadzieję iż ustawa śmieciowa oraz edukacja szkolna dzieci i młodzieży wpłynie pozytywnie na świadomość społeczną. Dodała także, że dzięki temu jest szansa na to, by statystyki dotyczące zaśmiecania lasów nie wzrastały tak gwałtownie lub wcale.
- Niezwykle się cieszę, że w Wyszkowie możemy się spotkać z tak cenną inicjatywą.- podkreślił Adam Warpas, zastępca burmistrza Wyszkowa -Wszyscy znamy oczywistą prawdę, że lepiej jest zapobiegać negatywnym zjawiskom, niż potem z nimi walczyć. Być może bierze się to z braku podobnych inicjatyw dwa pokolenia wstecz, gdy jeszcze wtedy można było zdecydowanie zapobiec tego typu zjawisku. Dlatego jako samorząd gminy powinniśmy przyłączyć się do tej akcji, by pokazać naszym dzieciakom, że dbanie o las i środowisko jest ważnym celem dla każdego z nas. Burmistrz podczas swojego wystąpienia na wernisażu pokazał zgromadzonym gościom fotografię, którą zrobił w okolicznym lesie. Zdjęcie przedstawiało piękne, duże, urodzajne grzyby, obok nich stał samochód porośnięty mchem, który z pewnością znajdował się w tym miejscu od dłuższego czasu . Adam Warpas podkreślił również, że ma nadzieję, iż dzięki tego typu inicjatywom, takich zjawisk jak na fotografii będzie w lasach coraz mniej. Głównym celem wystawy jest wzbudzenie wśród odbiorców nie tylko uśmiechu ale również refleksji i przemyśleń dotyczących lasu oraz jego roli w życiu każdego człowieka. Obrazy przedstawiają m.in. zachowania ludzkie, które nagminnie zdarzają się w lasach. Poprzez satyrę i karykaturę uwydatniane są negatywne ludzkie cechy, co dodatkowo wpływa na odbiór zawartych treści. W jury konkursu zasiadali Andrzej Mleczko, Jacek Frankowski, Marek Wojciech Chmurzyński oraz Adam Bojara. Aranżacja wnętrza, w którym znajduje się dziś wystawa powstała pod czujnym okiem artystki-plastyczki Katarzyny Słowikowskiej-Osik. Obrazy pozostaną w Wyszkowie do połowy listopada.
ROKSANA POKRAŚNIEWICZ

Źródło: "Wyszków24" Nr 16 z 22 października 2013 r.