Jesteś tutaj:

Spotkanie autorskie z Konradem Tomaszem Lewandowskim

1018
Spotkanie autorskie z Konradem Tomaszem Lewandowskim

Słuchacze podczas piątkowego wieczoru poznali nie tylko szczegóły dotyczące najnowszych powieści Konrada Lewandowskiego. Dowiedzieli się również, jak Wygląda praca pisarza oraz z jakimi ludźmi ma do czynienia na co dzień.


Amatorzy fantastyki mieli w piątek okazję spotkać się z autorem Konradem Tomaszem Lewandowskim, który odwiedził Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną. Podczas spotkania nastąpiło również rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Literackiego "Magiczne Pióro 2013".
Konrad T. Lewandowski to z wykształcenia inżynier chemii i doktor filozofii. Jest autorem fantastyki, a także powieści kryminalnych; to również dziennikarz, publicysta i redaktor. Stworzył cykl fantasy o kotołaku Ksinie. Niedługo jego wielbiciele będą mogli poznać historię matki Ksina, bowiem Lewandowski napisał do tej sagi prequel. W 1995 roku został laureatem nagrody im. Janusza A. Zajdla. Stworzył również własny system filozoficzny, który opisał w "Pochwale herezji". Jak sam przyznaje, musi dużo pisać oraz często zmieniać styl. To jego sposób, aby nie popaść w blok pisarski - zmienia epoki, język i tematykę.
Na początku autor zaprezentował film promujący jego najnowszą książkę "Orzeł bielszy niż gołębica", zrealizowany przez Narodowe Centrum Kultury. Jest to 11 książka cyklu Zwrotnice Czasu, na który składają się powieści ukazujące alternatywne dzieje Polski. Konrad Lewandowski postanowił, że opowie historię powstania styczniowego, które w jego książce zakończyło się sukcesem Polski. Na potrzeby powieści wymyślił twardo-chody - dziewiętnastowieczne czołgi parowe, które wpisują się w konwencję steampunk. Charakterystyczną cechą tego stylu jest wprowadzanie do powieści nieistniejących w rzeczywistości wynalazków, a akcja utworów najczęściej rozgrywa się w epoce wiktoriańskiej, kiedy nastąpił postęp technologiczny. Często okres ten nazywany jest wiekiem pary, stąd nazwa konwencji (stam po angielsku oznacza parę). Właśnie tę konwencję zaproponowano Lewandowskiemu, ponieważ odnosi się ona do drugiej połowy XIX w. wybór padł na powstanie styczniowe. Autor omówił wygląd pojazdów oraz ich działanie, ponieważ to dzięki nim powstańcom udało się zwyciężyć.
Inną książką, której zostało poświęcone spotkanie, była 3 część powieści "Diabłu ogarek". Po wyświetleniu filmu promocyjnego Lewandowski wyznał, że inspiracją do napisania powieści była śmierć ojca. W ten sposób chciał porozumieć się z przodkami. Akcja powieści rozgrywa się w Dolinie Liwca, którą Lewandowski poznawał m.in. podczas wyjazdów do Liwa czy Węgrowa. W tej części zaprezentowany został magiczny spisek przed hołdem pruskim z XVI wieku.
Kolejna zaprezentowana książka, jak przyznał autor, wzbudziła w nim najwięcej emocji. "Anioły muszą odejść" to jego rozliczenie z powstaniem warszawskim. Sam wychowywał się na warszawskiej Woli, gdzie od dziecka otaczały go skutki walk z czasów II wojny światowej, najczęściej w postaci pamiątkowych tablic. Ta powieść skonfliktowała go z dyrekcją Muzeum Powstania Warszawskiego.
Ostatni zaprezentowany film promował książkę "Sensownik Matki Polki", napisanej w konwencji Joanny Chmielewskiej. Konrad Lewandowski przedstawia prawdziwą historię młodej dziewczyny, która zakochuje się w Amerykaninie i zaraz po maturze wyjeżdża z nim do Stanów. Jej mąż, aby zadbać o rodzinę, wstępuje do wojska i niedługo potem trafia do Iraku.
Konrad Lewandowski zdradził podczas spotkania, że ma za sobą również kontynuację "Szatana z siódmej klasy", do którego prawa wykupiła Nasza Księgarnia. Książka ma ukazać się w marcu przyszłego roku. Akcja dzieje się współcześnie, bohaterem jest prawnuk Adasia Ciskowskiego, noszący takie samo imię. Chłopiec jest zdolnym hakerem, ma kłopoty z katechetą, który oskarża go o okultyzm i kontakty z szatanem.
Słuchacze podczas piątkowego wieczoru poznali nie tylko szczegóły dotyczące najnowszych powieści Konrada Lewandowskiego. Dowiedzieli się również, jak wygląda praca pisarza oraz z jakimi ludźmi ma do czynienia na co dzień. Autor podzielił się kilkoma historiami, jakie go spotkały podczas pracy pisarskiej. Goście dowiedzieli się również, skąd wzięło się u chemika zainteresowanie filozofią. Lewandowski będąc w liceum został laureatem olimpiady chemicznej, dzięki czemu przyjęto go na politechnikę. Zawsze jednak interesowała go filozofia, więc po uzyskaniu tytułu inżyniera postanowił rozpocząć studia na wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Po spotkaniu z autorem nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu "Magiczne Pióro", w którym udział wzięło 8 osób. Prace oceniła komisja konkursowa w składzie: Ewa Roguszewska, Elżbieta Kwaśniewska oraz Alicja Mroczek. I miejsce zajęła Weronika Kowalczyk, autorka opowiadania "Wizyta", II miejsce za opowiadanie "Są inne światy niż ten" zajął Dariusz Huba. Dyplomy otrzymali również pozostali uczestnicy: Paulina Dumała, Karolina Salwin, Lidia Strzelińska, Grzegorz Nickel oraz Agata Kulesza. Wszystkim laureatom gratulował Konrad Lewandowski, który poświęcił czas na indywidualną rozmowę z czytelnikami.
DOROTA TELAK

Źródło: "Wyszków24" Nr 15 z 15 października 2013 r.