Jesteś tutaj:

Warsztaty z dziennikarzem

425
Warsztaty z dziennikarzem

Dziennikarz Rafał Lasota poprowadził warsztaty prasowe dla gimnazjalistów, które odbyły się w miejsko-gminnej bibliotece w Wyszkowie
Wzięli w nich udział uczniowie klasy Twórczych Europejczyków, czyli I d z Gimnazjum nr l w Wyszkowie. Z reguły Rafał Lasota prowadzi warsztaty dla licealistów. Gimnazjaliści na początku byli nieco onieśmieleni. Dziennikarz nie traktował ich ulgowo i starał się przekazać jak najwięcej wiedzy. Zachęcał też do przełamywania nieśmiałości, do otwartości i przebojowości. Podzielił się swoim doświadczeniem w zawodzie. Na początku zapoznał uczniów z rynkiem prasowym w Polsce, przede wszystkim z rodzajami dzienników.
Warsztaty jednak były przede wszystkim okazją do praktycznych ćwiczeń. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, z których każda zajmowała się innym dziennikiem. Wśród nich były: Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza, Nasz Dziennik, Fakt i Super Express. Uczniowie omawiali charakter gazet i cechy szczególne. Innym zadaniem był udział w konferencji prasowej. Dwie osoby wcieliły się w rolę trenera i rzecznika prasowego polskiej reprezentacji piłki nożnej. Reszta zadawała pytania. Ich wydźwięk miał być uzależniony od tego, jaką gazetę reprezentują. Rafał Lasota zauważył, że uczniowie nie wyłapują różnic poszczególnych redakcji.
- Dziennikarze są przesiąknięci tym, co piszą i dla jakich gazet piszą - tłumaczył.
Gimnazjaliści zmierzyli się także z pisaniem. W maksymalnie kilkunastu zdaniach mieli scharakteryzować jeden z obrazów wiszący na ścianie. Ostatnim wyzwaniem była praca przed kamerą. W czasie trzech godzin uczniowie mieli okazję spróbowania swoich sił w różnych dziedzinach dziennikarstwa.
(EP)

Źródło: ?Głos Wyszkowa? Nr 41 z 15 października 2013 r.