Jesteś tutaj:

Eskapada 2013

1052
Eskapada 2013

W sobotni poranek członkowie siedmiu zgłoszonych drużyn spotkali się przed Miejsko - Gminną Biblioteką Publiczną, by wspólnie otworzyć drugą edycję wyszkowskiej Eskapady. Na wszystkich śmiałków czekały przygotowane niezbędniki: karty na punkty i pieczątki, regulamin gry oraz przedwojenna mapa Wyszkowa z ówczesnymi nazwami ulic.
Uczestnicy wyruszyli w podróż, odwiedzając po kolei zaznaczone miejsca na mapie. Każdy z nich mógł poruszać się wyłącznie pieszo, a drużyny nie mogły się rozdzielać i były zobowiązane w pełnym składzie do meldowania się na kolejnych punktach kontrolnych. Za pojawienie się w oznaczonym miejscu i wykonanie zadań specjalnych gracze otrzymywali noty, które następnie zostały zsumowane. Dodatkową możliwością zdobycia kilku oczek było właściwe wpisanie nazw na mapie, co skutkowało bonusem w klasyfikacji. Każda z drużyn mogła korzystać z tzw. "losu szczęścia", gdzie od przypadku zależało czy zespół będzie mógł sobie dodać, czy też odjąć 5 punktów. Uczestnicy byli także zobowiązani do powrotu pod budynek biblioteki do godziny 14, bez względu na ilość zdobytych pieczątek na karcie gry.
Warunkiem udziału w tegorocznej Eskapadzie była wcześniejsza rejestracja uczestników w Dziale dla Dzieci i Młodzieży. Każda z drużyn mogła liczyć od 2 do 6 osób w wieku od 0 do 100 lat. W zespołach, których członkowie byli niepełnoletni musiał być chociaż jeden opiekun. Zawodnicy zmierzyli się z przedwojenną topografią Wyszkowa i 9 punktami kontrolnymi, którym towarzyszyły przygotowane wcześniej zadania i konkurencje. Wszyscy zobowiązani byli do stosowania się do wszelkich zasad ruchu drogowego. Złamanie tych przepisów groziło automatyczną dyskwalifikacją całego zespołu. Motywem przewodnim tegorocznej edycji były stare ulice i Wyszków przed II wojną światową.
Drużyny rozpoczęły swoją przygodę przed budynkiem biblioteki, gdzie otrzymały starą mapę Wyszkowa, instrukcję oraz kartę gry. Zespoły wychodziły na trasę w 10 - minutowych odstępach tak, by przy każdym punkcie kontrolnym była wyłącznie jedna grupa uczestników. Pierwszym obowiązkowym miejscem na mapie była "ul. Szkolna". Tam czekały panie Jadwiga Przedpełska oraz Bożena Młynarska, które każdej z grup zadały pytanie o genezę nazwy tej ulicy. Dodatkowym zadaniem było wykonanie "eskapadowego" bukietu z roślin znajdujących się w pobliżu. Obowiązkiem uczestników było dotarcie do mety z kwiatami.
Następnie, przy skrzyżowaniu dzisiejszej ulicy 11 Listopada z ulicą Pułtuską czekały panie Maria Kulesza - Dzierzęcka i Monika Siulkowska z pytaniem o nazwę ulicy prowadzącej do Pułtuska. Tutaj na odważnych czekał los szczęścia, dzięki któremu można było zdobyć kilka dodatkowych punktów. Kolejnym obowiązkowym miejscem była wystawa przy fontannie przy ul. Gen. J. Sowińskiego. Tam panie Irena Oszkinis wraz z Urszulą Sieńkowską prosiły o odszukanie fotografii, na której przed laty uwieczniono ul. Szopena oraz podanie numeru stelażu. Uczestnicy mieli za zadanie podać liczbę wszystkich zdjęć.
Renata Powichrowska i Urszula Piątek czekały na śmiałków przy ul. I Armii Wojska Polskiego nieopodal Browaru, pytając jaki zakład mieścił się przed latyw tym budynku. Dodatkowo, każda z ekip musiała wymyślić krótki slogan promujący tegoroczną edycję wyszkowskiej Eskapady. Z tym hasłem drużyna była zobowiązana przekroczyć metę a przy okazji mogła pochwalić się swoją kreatywnością.
Kolejnym punktem na mapie wędrowników był Skwer Jana Pawła II, gdzie należało policzyć wszystkie latarnie oraz ławki. Przedwojenny rynek był miejscem, gdzie później udała się każda z drużyn. Tam Halina Kwiatkowska i Beata Glinka pytały o patrona ronda na ulicy Ignacego Daszyńskiego oraz autora hasła "Nie dajmy zginąć poległym" widniejącego na pomniku ku czci Żołnierzy Wyklętych w Wyszkowie. Przedostatnim obowiązkowym punktem kontrolnym był plac na którym niegdyś znajdował się. Uczestnicy musieli opowiedzieć, na czym polegała praca w tym miejscu, a następnie wszyscy zmierzyli się z przygotowanym wcześniej sznurkowym labiryntem. Ostatnim zaznaczonym miejscem na mapach uczestników była szkoła powszechna. Tutaj Natalia Kłobukowska oraz Ewa Roguszewska sprawdzały wiedzę uczestników na temat patrona placówki. Dodatkowym zadaniem było wyjaśnienie dlaczego dzień 11. listopada jest ważną datą dla wszystkich Polaków.
Finał tegorocznej Eskapady Wyszków 2013 zgodnie z planem odbył się przed Biblioteką Miejską. Wszystkie drużyny oddały swoje karty gry, a pani Marta Gołębiewska- prowadząca tegoroczną miejską wyprawę podsumowała punkty. Ku zdumieniu wszystkich zgromadzonych okazało się, że potrzebna jest dogrywka pomiędzy zespołem Rodzinka.pl a drużyną 3+2.
Kapitanowie otrzymali losowo wybrane przez siebie pytania, które pojawiły się już wcześniej na trasie. Różnica polegała na tym, że odpowiadając, nie można było korzystać z pomocy lub wskazówek jak poprzednio. Walka o zwycięstwo była bardzo wyrównana. Kapitanowie obu drużyn nie znali odpowiedzi na ostatnie pytanie, co zaowocowało dogrywką dogrywki. Tym razem, o wszystkim miał zadecydować los szczęścia. Zawodnicy rzucali kostką. O wygranej miała zadecydować wyrzucone liczba oczek. W pierwszej kolejce obie drużyny uzyskały wynik pięciu oczek, w kolejnej każda z nich wyrzuciła po dwa. Ze względu na to, że nawet los nie mógł rozstrzygnąć, kto ma zostać zwycięzcą, pani Marta Gołębiewska uznała, że ostatni raz kapitanowie rzucą dwiema kostkami. Wynikiem 9:8 ostatecznie zwyciężyła drużyna 3+2.
Po krótkiej przerwie zwycięski zespół otrzymał dyplomy oraz upominki. Wszystkim uczestnikom tegorocznej wędrówki wręczono certyfikaty uczestnictwa w wyprawie. Nagrodami były różnego rodzaju albumy oraz foldery o Wyszkowie, przewodniki turystyczne, koszulki, czapeczki oraz drobne gadżety.
W tegorocznej Eskapadzie organizowanej przez Miejsko - Gminną Bibliotekę Publiczną wystartowało łącznie siedem drużyn. Zwyciężył zespół 3+2 (Julia Czyż, Katarzyna Czyż, Marceli Jabaji, Małgorzata Czyż), laureatem drugiego miejsca została Rodzinka.pl (Kornelia Wiśniewska, Olga Karłowicz, Małgorzata Karłowicz, Krystyna Szczuka - Wiśniewska, Stanisław Rogulski, Dariusz Rogulski). W rywalizacji brały udział także "Dzikie Koty", "Róże z Wyszkowa", "PAKTIK", "Pingwiny" oraz grupa "Mała wędrówka wielkich wędrowników". Łącznie na mecie zameldowało się 34 uczestników tegorocznej plenerowej zabawy.
Wszystkie drużyny zmęczone lecz zadowolone dotarły na metę, ciesząc się ze wspólnie spędzonego czasu. Eskapada Wyszków 2013 to wydarzenie organizowane dla całych rodzin, zarówno dzieci jak i osób starszych. Tegoroczna wędrówka była drugą edycją przygotowaną przez wyszkowską bibliotekę. Każdego roku impreza cieszy się dużym zainteresowaniem wśród wyszkowian głodnych miejskich wrażeń. Motywem towarzyszącym tej edycji były stare ulice. Przybliżenie przedwojennego Wyszkowa miało na celu zainteresowanie najmłodszych lokalną historią. Organizatorzy chcieli także pokazać, jak bardzo miasto zmieniło się na przestrzeni tych lat.
Wszystkich miłośników wrażeń, którzy pragną spędzić miło czas w rodzinnym gronie lub z przyjaciółmi, już dziś serdecznie zapraszamy na kolejną biblioteczną eskapadę!
ROKSANA POKRAŚNIEWICZ

Źródło: "Wyszków24" Nr 2 z 16 lipca 2013 r.