Jesteś tutaj:

Życie jest poszukiwaniem

974
Życie jest poszukiwaniem

W miejskiej bibliotece odbyło się spotkanie z Moniką Florek-Mostowską, autorką książki "Rozmowy o człowieku, która zawiera wywiady ze znanymi naukowcami, myślicielami, filozofami. - Życie człowieka jest drogą, jest jednym wielkim poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie, kim jest człowiek. Według mnie to ktoś, kto poszukuje sensu życia poza sobą - uważa autorka.
- Książka wzięła się z zaciekawienia światem. Studiowałam różne rzeczy. Jak już byłam dojrzałym człowiekiem, zaczęłam studiować teologię. Studia teologiczne dały mi więcej niż jakiekolwiek inne dotychczasowe studia. - wyznała Monika Florek-Mostowska. - Odkryłam, że w Biblii jest opisana cała kondycja człowieka, począwszy od ludzkich, codziennych wad, skończywszy na wielkich ideach. Teraz naukowcy to odkrywają na różne sposoby. Badają, by dojść do tego, co wnikliwie czytając Biblię, można się dowiedzieć. Studia zainspirowały do tego, by pytać naukowców z różnych dziedzin o to, jak widzą sens życia wszechświata, miejsce człowieka we świecie. Z każdym z nich rozmawiam o jego dziedzinie.
Jej rozmówcy - Jane Goodall (badaczka naczelnych), Desmond Morris
(biolog), Raymond Kurzweil (informatyk), Filip Zimbardo, Daniel Goleman, Paul Ekman, Robert Feldman (psychologowie), Janusz Hołyst (fizyk), Robert Sapolsky (biolog, neurolog), Ewa Wipszycka (historyk starożytności) - nie tylko reprezentowali różne dziedziny nauki, ale mieli też inne spojrzenie na naturę człowieka.
- Co ich łączy? Próbują przekroczyć granice człowieczeństwa - odpowiada autorka.
Ciekawe spostrzeżenia na temat życiowych ról kobiet i mężczyzn ma Desmond Morris. Dawniej mężczyzna był łowcą i obrońcą, spędzał czas poza wioską. Kobieta organizowała życie społeczne. Cywilizacyjne, miejskie dżungle to zmieniły. Współcześni łowcy to biznesmeni, choć średnio im to wychodzi. Kobiety nadal są dobrymi organizatorkami i dobrze radzą sobie np. w polityce, choć są z niej wypierane. Feminizm to odzyskiwanie praw, walka o pierwotny matriarchat.
Filip Zimbardo bada m.in. wpływ postrzegania czasu na jakość związków. Gdy partner skupiony jest na przeszłości, związek nie rozwija się, górują kłótnie, żale. Osoby skupione na teraźniejszości chcą mieć wszystko od razu, nie widzą konsekwencji swoich czynów. Najlepiej patrzeć w przyszłość i planować ją, tak robią ludzie sukcesu.
Daniel Goleman uważa, że lider musi znać siebie, swoje wady i zalety. Wtedy nie nadrabia swoich braków butą i docenia innych.
Może jednym ze sposobów na przetrwanie w cywilizacyjnej dżungli jest kłamstwo. Paul Ekman uważa, że wszyscy nieustannie kłamiemy - by przetrwać, uzyskać cele. Jednak zazwyczaj wierzymy, że inni są prawdomówni. Podobno nawet agenci FBI mają problem z wyłapaniem kłamstwa.
Monika Florek-Mostowska zdradziła, że jedynym rozmówcą, który prawie się z nią posprzeczał, był Richard Dawkins (zoolog, ewolucjonista). Jest ateistą, przekonanym, że to jego poglądy są lepsze i dojrzalsze.
- Czy nauka prowadzi ich do Boga? - zapytał podczas dyskusji ks. Roman Karaś.
- Przybliża, nawet jeśli tego tak nie nazywają - uważa dziennikarka. - To chęć szukania sensu życia człowieka, bez zadowalania się tym, co tu i teraz, cielesne. Szukanie w nauce, pragnienie czegoś trwałego, pewnego.
E.E.

Źródło: "Nowy Wyszkowiak" Nr 50 z 13 grudnia 2016 r.