Jesteś tutaj:

Przede wszystkim wyobraźnia

440
Przede wszystkim wyobraźnia

Wyobraźnia jest potrzebna do rozumienia drugiego człowieka, jego emocji, a także do przewidywania skutków naszego działania - mówił pisarz Tomasz Trojanowski na spotkaniu z dziećmi w Bibliotece Miejskiej w Wyszkowie.
Pisarz zdradził, że postaci z jego książek nie są wymyślone.

- Są mocno zanurzone w moim życiu. Na przykład opisane w książce koty, to moje koty. Tomasz Trojanowski najbardziej lubi pisać o stworkach i zwierzętach, bo wtedy pokazuje inną perspektywę.
- Przez spojrzenie kota można pokazać rzeczy, których ludzie nie dostrzegają - stwierdził.
Mówił o tym jak powstają jego książki, w jaki sposób je pisze.
- Masz jakiś pomysł, wyobraźnię, odpowiedziałeś na różne pytania i zaczyna się proces twórczy. Masz w głowie pusty pokój i zaczynasz go urządzać. To jest właśnie twoja książka. Jak byłem mały i byłem u babci, spędzałem czas przy radiu. Zamykałem oczy i słuchałem muzyki, ona genialnie ćwiczy wyobraźnię -wyjaśnił.
Mówił, że gdy był dzieckiem, nie było komputerów i komórek.
- Czytałem ogromne ilości książek, bo to był bilet do świata przygód. Czytanie to rodzaj magii. Pisarz w słowach zaklina świat, a ty musisz do niego wejść. To niepowtarzalna przygoda.
Dodał, że pisze dla dzieci, bo właśnie w dzieciństwie dzieci mogą rozwijać swoją wyobraźnię.
Zapytany o liczbę napisanych książek odpowiedział, że było ich dziesięć. Na spotkaniu przeczytał fragmenty swojej książki ?Kocie opowieści".
EWELINA PRZYGODA

Źródło: ?Głos Wyszkowa? Nr 18 z 7 maja 2013 r.