Jesteś tutaj:

Ocalić od zapomnienia

930
Wspomnienia o artyście Antonim Gawińskim

Ocalić od zapomnienia

Sześćdziesiątą rocznicę śmierci artysty Antoniego Gawińskiego obchodzono w gminie. W czasie uroczystości przybliżono jego sylwetkę oraz pokazano liczne prace.
Antoni Gawiński był artystą wszechstronnym: malarzem, pisarzem, ilustratorem, krytykiem sztuki. Projektował witraże, mozaiki, ekslibrisy, kostiumy i dekoracje teatralne. Po II wojnie światowej osiadł w dworku w Głuchach. Został pochowany na cmentarzu w Niegowie. Organizatorem obchodów było Stowarzyszenie na Rzecz Gminy Zabrodzie Bractwo Zabrodzkie. Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. w kościele parafialnym Świętej Trójcy w Niegowie. Ks. proboszcz Andrzej Rybicki stwierdził, że Antoni Gawiński był patriotą, też lokalnym.
- Dla Gawińskiego każde miejsce stanowiło taką małą ojczyznę, dla której chciał tworzyć i żyć - zauważył.
Kapłan przyznał, że po Gawińskim niejeden ślad pozostał.
- Szkoda, że tak wiele pozostało zaprzepaszczonych. Dla tej ojczyzny i wspólnoty, to co pozostało jest ważnym elementem kultury. Dzisiaj nie sposób nie zrobić wszystkiego, co możliwe, by tę postać przywrócić współczesnemu światu - przekonywał.
W kościele można było obejrzeć niektóre z prac Antoniego Gawińskiego. W świątyni znajduje się też jeden obraz Antoniego Gawińskiego pt. "Komunia św. Stanisława Kostki". Montaż słowno-muzyczny zaprezentowały uczennice Gimnazjum w Zabrodziu pod kierunkiem Jacka Gajewskiego. Pamela Perzanowska, Małgorzata Wrzaszczak, Wiktoria Fornal, Karolina Dąbrowska i Klaudia Kamińska przypomniały twórczość Antoniego Gawińskiego.
Po nabożeństwie złożono kwiaty na grobie artysty w Niegowie. W obchodach wzięła udział rodzina Antoniego Gawińskiego: Jan Romejko-Hurko, jego syn Marcin, synowa Agnieszka i wnuczka Marysia. Następnym elementem obchodów była wizyta w klasztorze Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego w Niegowie. Tam obejrzano obrazy Antoniego Gawińskiego: "Św. Benedykt", "Św. Scholastyka" i "Św. Juda Tadeusz". Nie mogło też zabraknąć odwiedzin w dworku w Głuchach, gdzie artysta spędził ostatnie lata życia.
Dalsza część odbyła się w bibliotece w Wyszkowie. Prelekcję wygłosiła dr Paulina Zarębska, która napisała pracę doktorską o Antonim Gawińskim. Przywiozła ze sobą książki artysty, z którymi zgromadzeni chętnie się zapoznali. Tak, jak i z zaprezentowanymi pracami Antoniego Gawińskiego.
EWELINA PRZYGODA

Źródło: "Głos Wyszkowa" Nr 33 z 19 sierpnia 2014 r.