Jesteś tutaj:

Przywrócony współczesnemu światu

865
Przywrócony współczesnemu światu

W tym roku mija 60. rocznica śmierci malarza, grafika, pisarza Antoniego Gawińskiego. W szczególny sposób pamięć o niedocenianym przez lata i zapomnianym artyście 8 sierpnia odświeżyły władze powiatowe i gminne we współpracy z instytucjami samorządowymi i kulturalnymi oraz organizacjami pozarządowymi i społecznymi.
Piątkowe uroczystości, na które organizatorzy zaprosili również członków rodziny artysty rozpoczęły się o godz. 12.00. Najpierw została odprawiona msza święta celebrowana przez proboszcza parafii pod wezwaniem Świętej Trójcy w Niegowie ks. Andrzeja Rybickiego.
- Mówiąc o Antonim Gawińskim nie sposób nie mówić o człowieku, który ukochał swoją ojczyznę. Miejsca, w których był stanowiły dla niego małą ojczyznę, dla której chciał tworzyć, dla której chciał żyć, która była dla niego ważna - mówił ks. Rybicki. -Wiele śladów po Antonim Gawińskim zostało zaprzepaszczone, ale to co pozostało jest dla lokalnej wspólnoty ważnym elementem kultury, wiary, pracowitości. W szczególny sposób postać Antoniego Gawińskiego postanowiła uhonorować młodzież z Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zabrodziu. Z tej okazji pod kierownictwem nauczyciela Jacka Gajewskiego przygotowała montaż słowno-muzyczny o tematyce patriotycznej - tak bliskiej artyście.
Około godz. 13.00 uroczystości przeniosły się na pobliski cmentarz, gdzie na grobie artysty złożono też kwiaty i zapalono znicze.
Tak naprawdę obchody rocznicowe zostały zaplanowane na cały dzień. Po poczęstunku przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich z Zabrodzia, zainteresowane osoby mogły obejrzeć oryginały prac Antoniego Gawińskiego w klasztorze sióstr samarytanek w Niegowie. Były też odwiedziny w norwidowskim dworku w Głuchach. O godz. 17.00 uroczystość przeniosła się do Wyszkowa, gdzie w miejskiej bibliotece odbył się wykład dr Pauliny Zarębskiej na temat życia i twórczości Antoniego Gawińskiego, po czym słuchacze obejrzeli wystawę obejmującą dorobek plastyczno-literacki artysty, w tym reprodukcje obrazów, rysunków i oryginalne wydania książek. Na koniec spotkano się w zabytkowym młynie w Niegowie - tam czas upłynął na zwiedzaniu i poczęstunku.
Uroczystości przygotowali Stowarzyszenie na Rzecz Gminy Zabrodzie Bractwo Zabrodzkie, Stowarzyszenie Pepisko z Wyszkowa, wójt gminy Zabrodzie, burmistrz Wyszkowa, starosta Powiatu Wyszkowskiego, Parafia w Niegowie, Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego, Gminny Ośrodek Kultury w Zabrodziu, Koło Gospodyń wiejskich, Biblioteka Publiczna Miasta Stołecznego Warszawy, Muzeum Książki Dziecięcej, Biblioteka w Wyszkowie, Fundacja Otwartego Muzeum Techniki z Wrocławia i Dwór C.K. Norwida w Głuchach.
A.B.

Źródło: "Wyszkowiak" Nr 32 z 12 sierpnia 2014 r.