Jesteś tutaj:

Wielkie święto Polaków

930
Była dobra okazja do wręczenia odznaczeń i awansów

Wielkie święto Polaków

Ostatnie wydarzenia u naszego wschodniego sąsiada pokazują, że niepodległość i wolność narodów i państw nie są dane raz na zawsze. Musimy o nie dbać codziennym wysiłkiem i staraniami, a czasem i o nie walczyć - powiedział komendant WKU w Wyszkowie, Leszek Wieczorek podczas obchodów 94. rocznicy Bitwy Warszawskiej i święta Wojska Polskiego.
Uroczystość rozpoczęła się od otwarcia na plebani wystawy pt. "Wojna bolszewicka 1920 r.". Przygotowali ją pracownicy Miejsko-Gminnej Biblioteki w Wyszkowie pod kierunkiem regionalisty Mirosława Powierzy. Wystawa obejmuje różnego rodzaju dokumenty, zdjęcia, ale też rekwizyty i mundury z serialu "1920. Wojna i miłość" oraz filmu "1920 Bitwa Warszawska". Można ją oglądać do 15 września.
Msza św. została odprawiona przy Grocie Matki Bożej. Przewodził jej ks. Tomasz Grabowski. Po mszy św. na skwerze Jana Pawła II Leszek Wieczorek wręczał medale, akty mianowania i odznaczenia dla osób z powiatu ostrowskiego, pułtuskiego i wyszkowskiego. Podkreślił, że święto Wojska Polskiego w polskiej tradycji zajmuje szczególne miejsce i wiąże się z bitwą 15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy.
- To bitwa, w której polska armia uratowała cywilizację zachodnioeuropejską przed zbliżającą się od wschodu zagładą - stwierdził komendant.
Przypomniał, że o naszą wolność zadbało wiele pokoleń Polaków.
- Składających ofiary krwi w walce o niepodległość, przetrwanie narodu i nienaruszalność granic. Dzień Wojska Polskiego to święto nie tylko nas - żołnierzy, ale święto wszystkich Polaków - powiedział Leszek Wieczorek.
Z powiatu wyszkowskiego na stopień sierżanta mianowano Tomasza Ketlę. Awans na starszych chorążych sztabowych otrzymali: Dariusz Mazur, Józef Sawicki, Tadeusz Wypychowski, Ireneusz Żbikowski, Ireneusz Adamowicz, Paweł Średnicki i Krzysztof Wąsiewicz. Akty mianowania na młodszych chorążych dostali: Marek Gąska, Jan Kaczmarczyk, Mirosław Kobus, Mieczysław Śniadała.
Leszek Wieczorek wręczył Odznaki Pamiątkowe WKU w Wyszkowie Agnieszce Krystman i Andrzejowi Doleckiemu. Pamiątkowe ryngrafy WKU za współpracę otrzymali m.in.: burmistrz Grzegorz Nowosielski i komendant Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Popowie Kościelnym Dorota Pawlak. Komendant WKU wręczył też podziękowania: staroście Bogdanowi Pągowskiemu, komendantowi wyszkowskich strażaków Ignacemu Woźniakowi, Henrykowi Krasuckiemu, Witoldowi Przygodzkiemu, Mirosławowi Borucowi i Henrykowi Faderewskiemu. Leszek Wieczorek dostał zaś Srebrny Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej . Nadała go Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa na wniosek pułtuskiego koła Związku Piłsudczyków. Wyszkowski Związek Piłsudczyków podarował z kolei Ryngraf Powstania Styczniowego.
Na koniec uroczystości koncert dała Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Wyszków pod batutą kapelmistrza Franciszka Bieganowskiego. 17 sierpnia w Rybienku Leśnym kontynuowano obchody 94. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Miała miejsce msza św., a po niej złożono kwiaty pod pomnikiem żołnierzy polskich zamordowanych przez bolszewicką czerezwyczajkę.

EWELINA PRZYGODA

Źródło: "Głos Wyszkowa" Nr 33 z 19 sierpnia 2014 r.