Jesteś tutaj:

Wyszkowskie czytanie narodowe

761
Wyszkowskie czytanie narodowe

Wyszkowianie ponownie włączyli się w prezydencką akcję pod hasłem "Narodowe Czytanie". W piątek 5 września o godz. 17.00 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie Trylogię Henryka Sienkiewicza, czytali, m.in. przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Wyszkowskiego Ośrodka Kultury "Hutnik", biblioteki miejskiej i lokalni dziennikarze.
"Zachwycało, prowokowało do dyskusji i choć czasem prowadziło do sporów i polemik - kształtowało całe pokolenia Polaków" - pisze prezydent RP Bronisław Komorowski o dziele H. Sienkiewicza w liście do samorządowych władz zapraszając do udziału w "Narodowym Czytaniu". "Pisana ku pokrzepieniu serc, w czasach gdy Polska była pod zaborami, istnieje w narodowej pamięci niczym mityczna historia o poszukiwaniu prawdy, o potrzebie duchowej przemiany, o poświęceniu i honorze" - stwierdza prezydent w korespondencji.
Dwa lata temu Bronisław Komorowski zainaugurował akcję "Narodowe Czytanie" wspólną lekturą "Pana Tadeusza". W drugiej odsłonie akcji czytane były dzieła Aleksandra Fredry, od tego momentu do przedsięwzięcia włączyli się również wyszkowianie. W ubiegłym roku w akcji wzięło udział 700 miast, w tym roku już 1 000. Podstawowym jej celem jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia dumy narodowej.
- To wielka misja - mówił wiceburmistrz Adam Mróz podczas spotkania - To nasze dziedzictwo, nasza tożsamość, nie możemy od niej odstępować - dodał. Każdy mógł się włączyć do akcji i przeczytać swój ulubiony kawałek sienkiewiczowskiego dzieła. Spośród wyszkowian zdecydowali się na to: Adam Mróz, Małgorzata Wyszyńska z Wyszkowskiego Ośrodka Kultury "Hutnik", Natalia Kłobukowska z M-GBP w Wyszkowie, Elżbieta Piórkowska - przewodnicząca Rady Miejskiej, dziennikarze: Sylwia Bardyszewska, Martyna Gardocka oraz mieszkańcy gminy Wyszków - Elżbieta Owsianko i Marek Kamiński. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali na koniec prezent w postaci książki. W przyszłym roku kolejna edycja "Narodowego Czytania". Chętni, którzy chcieliby uzyskać pamiątkę z tegorocznej akcji mogą zgłosić się do Urzędu Miejskiego w Wyszkowie i podstemplować swój egzemplarz Trylogii Pieczęcią Narodowego Czytania przekazaną przez Kancelarię Prezydenta RP.

P.D.

Źródło: "Wyszkowiak" Nr 36 z 9 września 2014 r.