Jesteś tutaj:

MALI EKOLODZY KONTRATAKUJĄ

939
MALI EKOLODZY KONTRATAKUJĄ

Czy wiecie, co to jest ekologia? - pytała Małgorzata Lamparska dzieci wszystkich wyszkowskich przedszkoli. W górę wystrzeliwały rączki, by móc odpowiedzieć niepewnym głosem, że to jest "zbieranie śmieci".
Około dwustu przedszkolaków zebrało się 19 września w wyszkowskim parku, by również wziąć udział w międzynarodowej kampanii wielkiego sprzątania świata. Wydawały się nieco zagubione, ale podekscytowane nadchodzącymi wydarzeniami. "Operację Przedszkolak" zorganizowaną przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Wyszkowie poprowadziły Małgorzata Lamparska oraz Marta Gołębiewska. Wykazując się świetnym podejściem do najmłodszych ekologów, przeprowadziły z nimi rozmowę o dbaniu o środowisko i przygotowały najpierw rozgrzewające gry ruchowe, a następnie Międzyprzedszkolny Turniej Ekologów.
Dzieci odpowiadały na zarówno proste, jak i nieco trudniejsze pytania dotyczące ekologii. Rozwiązywały też rymowane zagadki. W ten sposób zapoznały się z problematyką zanieczyszczania rzek, szacunku do przyrody, wyrzucania śmieci, segregacji odpadków. Były przy tym bardzo aktywne i świadome poruszanej problematyki. W ramach punktacji otrzymywały kolorowe balony.
Podczas kolejnego etapu turnieju przedszkola udały się do specjalnie przygotowanych sektorów parku, gdzie młodzi ekolodzy - uzbrojeni w rękawiczki i worki - zbierali śmieci oraz poszukiwali słodkiego skarbu. Ich entuzjazm wzbudzał radość i dawał nadzieję na wychowanie pokolenia darzącego naszą planetę odpowiednim szacunkiem.
Zbieranie śmieci okazało się sukcesem, dzieci wyczyściły park wzorowo. Następnie grały jeszcze w rzut ekologiczny śmieciem do kosza i bawiły się w "Baloniku nasz malutki". Turniej zakończył się remisem wszystkich uczestników. Mali ekolodzy otrzymali w nagrodę certyfikaty uczestnictwa w akcji oraz słodki poczęstunek, natomiast przedszkola - nasiona sosny pospolitej do posadzenia na terenie placówki i wspólnego pielęgnowania.
Akcja wielkiego sprzątania świata została zapoczątkowana w Australii i trwa już od 1989 roku. Dobrze widzieć, że kampania pozostaje silna i wzbudza tyle pozytywnej - nie tylko międzynarodowej ale i międzypokoleniowej - aktywności.

Patryk Fijałkowski

Źródło: "Wyszków24" Nr 38 z 23 września 2014 r.