Jesteś tutaj:

Jak wypoczywali wyszkowianie?

1056
Jak wypoczywali wyszkowianie?

Kolejne spotkanie w cyklu "Z Archiwum Biblioteki Miejskiej", które odbyło się 19 maja, poświęcone było różnym formom wypoczynku mieszkańców Wyszkowa i okolic, ze szczególnym uwzględnieniem turystyki rowerowej na początku XXI wieku.
Spotkanie prowadził Mirosław Powierza. Wspomniał o różnych formach wypoczynku, wybieranych przez wyszkowian, ale skupił się na turystyce rowerowej. Zebrani obejrzeli skróconą relację z rajdu rowerowego, który odbył się 3 maja 2002 r., w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To był drugi rajd zorganizowany przez Klub Ekologiczny, miał trzy trasy.
Film, który przekazał Jacek Szymanik (na jego zamówienie nakręcił go Waldemar Kaczmarczyk), pokazywał tę najdłuższą trasę.
- Materiał jest ciekawy nie tylko z tego powodu, że było to 14 lat temu, ale że uczestnicy bardzo dobrze są zorganizowani, mijają ciekawe miejsca i w tych miejscach są prelekcje na temat tych miejsc - zaznaczył Mirosław Powierza.
Zebrani w bibliotece (kilkoro z nich brało udział w tym rajdzie) obejrzeli skróconą wersję filmu, trwającą około godziny. Końcowa sekwencja przedstawiała zakończenie rajdu na nadbużańskich łęgach. Spotkali się tam uczestnicy wszystkich tras, zaśpiewał dla nich zespół "Wyszkowiacy".
- W imieniu osób, które brały udział w tych przedsięwzięciach lub je organizują, chciałem podziękować, że zechcieli wydobyć z szuflad takie rzeczy, upowszechnić je. Z wielkim sentymentem to obejrzałem - wyznał Adam Mickiewicz.- To wszystko działo się siłami społecznymi - podkreślił.
- Objazd trasy robiliśmy z Markiem Głowackim w marcu - przypomniał Jacek Szymanik - Był jeszcze mróz i woda w bidonach nam zamarzała.
Wspominano też innych członków Klubu Ekologicznego: Wiesława Czapskiego, Jerzego Cabaja, Marka Siekierskiego.
- Myślę, że w tym 2001 i 2002 roku bardzo fajna rzecz się zadziała, setki osób uczestniczyło w tym przedsięwzięciu. Od tego się zaczęło - zauważył Adam Mickiewicz.
Piotr Płochocki przekazał do archiwum biblioteki dziewięć zdjęć mających związek z Wyszkowem, a wylicytowanych na allegro przez 11 osób (składały się po 10-20 zł za zdjęcie).
Następne spotkanie z cyklu odbędzie się dopiero w połowie września - o wyszkowskiej kolei będą mówić Janusz i Piotr Kosińscy.
ES

Źródło: "Nowy Wyszkowiak" Nr 21 z 24 maja 2016 r.