Jesteś tutaj:

NOC W BIBLIOTECE

911
NOC W BIBLIOTECE


Najbardziej wytrwali okazali się najmłodsi czytelnicy
Z przygodami, z dreszczykiem, z niecodziennym gościem, z zaskakującymi zwrotami akcji i z zaskakującym finałem - taka właśnie była wyszkowska Noc Bibliotek 2016 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej. Najbardziej wytrwali okazali się najmłodsi czytelnicy, którzy najpierw licznie stawili się w bibliotece, a potem wśród książek bawili się aż do północy.
Zazwyczaj dostępna w dzień, raz w roku biblioteka otwiera swoje podwoje po zmierzchu.
Wyszkowska książnica po raz drugi włączyła się w ogólnopolską akcję "Noc bibliotek" i 4 czerwca zaprosiła swoich czytelników o nietypowej porze. Z zaproszenia najliczniej skorzystały dzieci. Żal, że tak nieliczni dorośli wyszkowianie przyszli do biblioteki, aby "poflirtować" z dziełami Henryka Sienkiewicza i pobawić się cytatami z jego dzieł. Można było również wysłuchać fragmentów jego utworów. Czytelnia naukowa i Bractwo Pendragona przygotowało z kolei atrakcje dla miłośników gier. W saloniku gier planszowych znalazło się coś dla małych i dużych, aby nocne granie było atrakcyjne dla każdego.
Najwięcej atrakcji czekało jednak w dziale dziecięcym. Począwszy od powitalnych tańców Masaja, który rozruszał dzieci i rodziców a na zabawie w detektywów skończywszy. Gośćmi specjalnymi, którzy zapoznali dzieci ze specyfiką swojej pracy, byli policjanci wydziału kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie. Udzielili oni młodym czytelnikom cennych wskazówek, które okazały się bardzo pomocne podczas poszukiwań zaginionego w bibliotece cennego egzemplarza "W pustyni i w puszczy". Aby go odnaleźć i rozwiązać zagadkę tajemniczego zniknięcia książki, dzieci musiały wysilić umysł, oczy i nogi, podążając za wskazówkami, które znajdowały się w różnych miejscach biblioteki. Te swoiste podchody bardzo "wciągnęły" dzieciaki, które z zapartym tchem odczytywały i rozszyfrowywały kolejne wskazówki i znalezione wiadomości. Były też inne atrakcje - m.in. słuchanie fragmentów "W pustyni iw puszczy" i tworzenie do nich ilustracji. Na zakończenie dzieci obejrzały film "Magiczne drzewo" oraz wsłuchiwały się w opowieści czytane przez bibliotekarki. Mimo późnej pory, najmłodsi czytelnicy byli pełni energii i nie chcieli opuszczać gmachu biblioteki.
W noc bibliotek można było założyć kartę czytelniczą, podzielić się z biblioteką swoimi zbiorami, wypożyczyć książki, zapoznać się z pracą biblioteki i sprawdzić swoją wiedzę o Henryku Sienkiewiczu.
(ADA)


Źródło: "Głos Wyszkowa" Nr 24 z 14 czerwca 2016 r.