Jesteś tutaj:

Eskapada 2015

963
Eskapada 2015


Uczestnicy, organizowanej już po raz czwarty, gry miejskiej "Eskapada Wyszków" wyruszyli na ulice naszego miasta w sobotę 25 lipca o godz. 10. Ta forma poznawania najbliższej historii zdobywa coraz więcej zwolenników. W 4. edycji, "Szlakiem wyszkowskich pomników", uczestniczyło 9 drużyn, wśród nich kilka rodzinnych.
Do biblioteki przybyli najmłodsi i nieco starsi, bowiem ideą Eskapady jest m.in. integracja i wspólna zabawa. W tym roku drużyny miały do pokonania trasę wyznaczoną przez miejsca upamiętniające ludzi i wydarzenia ważne dla naszego miasta. Na starcie stawili się: TKM Wyszków, Przybysze z Planety Solnych Precli, Aniołki Charliego, Burżuje, Mikołajki, Fantastyczna "4", Drużyna Niebieskich, Jedynka oraz Ogórki Zdzisława. Drużyny otrzymały mapki z instrukcją. Ich zadaniem było dotarcie na kolejne punkty, gdzie czekali na nich pracownicy biblioteki z zadaniami sprawdzającymi wiedzę i zręczność. Za wykonanie zadania były przyznawane naklejki i punkty. Najwięcej zdobyły ich Ogórki Zdzisława, czyli Joanna, Michał i Łukasz Ryszawi.
Kolejne punkty znajdowały się przy: obelisku Wazów, pomnikach: Ludzi Morza (przy Punkcie Informacji Turystycznej w baszcie parkowej), Żołnierzy Wyklętych (nad Bugiem), Gloria Victis (przy skrzyżowaniu Pułtuskiej i Sowińskiego), jeńców radzieckich (w dawnym parku kolejowym), zamordowanych w siedzibie żandarmerii niemieckiej (przy Zakolejowej) i wystawie plenerowej (przy fontannie, przy Sowińskiego). Uczestnicy mieli do wykonania różnorodne zadania, np.: skakanie na skakance, szukanie rzeźb w parku, oddzielanie ryżu od innych ziaren, ale też wykreślankę z nazwami wyszkowskich ulic, krzyżówkę, której hasło brzmiało ESKAPADA. Zadaniem dodatkowym było ułożenie wierszyka promującego Eskapadę. Musieli wykazać się wiedzy o historii Wyszkowa, odpowiadali m.in. na pytania kiedy nasze miasto obchodziło 500-lecie nadania praw miejskich, co było godłem przedwojennego Towarzystwa Gimnastycznego, w którym roku kościół św. Idziego stał się sanktuarium, na którym brzegu Bugu leży Wyszków, kto napisał monografię "Dzieje Wyszkowa i okolic", jak wygląda herb Wyszkowa, który przedwojenny prezydent odwiedził nasze miasto, nazwy parku miejskiego (to tylko niektóre z propozycji: park jurajski, Central Park), kim byli żołnierze wyklęci, co łączy Mordechaja Anielewicza z Wyszkowem. Po zakończeniu gry uczestnicy zrobili sobie wspólne zdjęcie.
Nad Eskapadą patronat objął burmistrz Wyszkowa. Nagrody ufundowali: burmistrz, nadleśnictwo i biblioteka.

E.E.

Źródło: "Nowy Wyszkowiak" Nr 30 z 28 lipca 2015 r.