Jesteś tutaj:

Nie chcemy trzymać w tajemnicy

1069
Nie chcemy trzymać w tajemnicy


Podsumowaniem półrocznej akcji "Tajemnice archiwum biblioteki miejskiej w Wyszkowie", ciekawie prowadzonej przez Piotra Płochockiego, jest otwarta 14 kwietnia wystawa. Można ją oglądać do 14 maja.
Wystawa zdjęć z bibliotecznego archiwum (bardzo dobrej jakości, ogląda się je z zainteresowaniem) składa się z dwóch części: zdjęcia prezentowane są w holu na II piętrze oraz przed budynkiem, przy ul. gen. Sowińskiego.
- Raz w miesiącu były spotkania, na których Piotr Płochocki omawiał zdjęcia, dzielił się swoją wiedzą na ich temat i czekał na informacje od wyszkowian - przypomniała dyrektor biblioteki Małgorzata Ślesik-Nasiadko. - Jakieś efekty osiągnęliśmy. Biblioteka nie tylko gromadzi, opracowuje i udostępnia książki, ale też gromadzi, opracowuje i chce upowszechniać pamiątki związane z naszym miastem, regionem m.in. stare fotografie. Mamy ich pokaźny zbiór. Tytuł "Tajemnice archiwum biblioteki" nie oznacza, że chcemy coś trzymać w tajemnicy Wręcz przeciwnie, chcemy się tym dzielić, rozpowszechnić. Wiedzę, którą mamy, wzbogacać dzięki państwa wiedzy. Oczekuję, że państwo podzielicie się swoimi zbiorami. Jeśli nie oryginałami, to przekażecie je do zeskanowania.
Piotr Płochocki mówił nie tylko o wystawie, ale i o zdjęciach w zbiorach bibliotecznych, które dopiero będą prezentowane. Są wśród nich zdjęcia pałacu Skarżyńskich, Wyszkowa m.in. z okresu okupacji hitlerowskiej, szkół.
Na wystawie znalazły się nie tylko archiwalne zdjęcia, ale i pieczęć zarządu miejskiego z lat 30. XX wieku (podarowana przez Bolesława Wolskiego), podziękowanie z kancelarii marszałka Józefa Piłsudskiego podpisane przez jego sekretarkę, poetkę Kazimierę Iłłakowiczównę oraz obrazek z 1930 r. - pamiątka 50-lecia kapłaństwa ks. Wiktora Mieczkowskiego.
Akcja biblioteczna będzie kontynuowana, a poprowadzi ją pracownik biblioteki Mirosław Powierza. Najbliższe spotkanie odbędzie się 22 kwietnia o godz. 18. Uczestnicy zajmą się Księgą Pamiątkową FSO Zakład Zespołów Napędowych w Wyszkowie z lat 1975-1981, która zawiera m.in. ponad 250 niepodpisanych fotografii. Jest zrobiona na czerpanym papierze, pisana ozdobną czcionką. Księgę przekazał bibliotece Zarząd Quad/Graphics Drukarnia w Wyszkowie.
Mirosław Powierza na ten wieczór wspomnień szczególnie zaprasza pracowników byłego ZZN FSO. Liczy na pomoc w identyfikacji kadry kierowniczej i pracowników uwiecznionych na fotografiach.

ES

Niestety, wystawa budzi pewien niedosyt. Przez te pól roku na kolejnych spotkaniach poszukiwane były nie tylko nazwiska osób uwiecznionych na zdjęciach, ale i informacje o nich. Tymczasem na wystawie są tylko podpisy pod zdjęciami (notabene na zdjęciu z 1929 r, przedstawiającym radę pedagogiczną nowej Szkoły Powszechnej nr 2, nie jest podpisany jej pierwszy kierownik Józef Kulesza). Przydałaby się notatka o ks. Lucjuszu Mioduszewskim, z którego zbiorów pochodziły zdjęcia stanowiące podstawą cyklu spotkań. Na fotografiach jest wiele innych zasłużonych osób, zasługujących na krótkie notki, choćby błogosławiony abp Antoni Julian Nowowiejski, burmistrz Stanisław Pawłowski czy inni. Starsi wyszkowianie jeszcze pamiętają niektóre osoby ze zdjęć; młodym podobają się stare zdjęcia, dobrej jakości, ale aspekt edukacyjny wystawy został nie do końca uwzględniony.
ES

Źródło: "Nowy Wyszkowiak" Nr 16 z 21 kwietnia 2015 r.