Jesteś tutaj:

Wyjazd do Teatru Ateneum na sztukę „Zesłanie"

Data: 25.04.2023 r.    171
Relacja z imprezy.
Wyszkowscy seniorzy wybrali się do Teatru Ateneum na nową sztukę „Zesłanie". Wyjazd zorganizowała 25 kwietnia Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna.

Seniorom towarzyszyła dyrektor biblioteki Małgorzata Ślesik-Nasiadko oraz Dorota Wojtkowska, która na co dzień kieruje działającym w Ośrodku Pomocy Społecznej Domem Dziennego Pobytu „Senior". Wyjazd z Wyszkowa do stolicy był okazją do obejrzenia spektaklu, który miał swoją premierę zaledwie kilka dni wcześniej - 22 kwietnia. „Zesłanie, czyli anty-tragedia syberyjska" to adaptacja XIX-wiecznych wspomnień z syberyjskiego zesłania polskiego szlachcica Konstantego Wolickiego. W spektaklu widzowie śledzą losy od aresztowania przez transport po przyjazd na syberyjskie ziemie. Historia zesłańca jest nietypowa - dostał polecenie poprowadzenia orkiestry złożonej z więźniów.

Tematyka poważna jednak przedstawiona w groteskowym ujęciu - z jednej strony tragiczne losy Polaków, z drugiej humorystyczne przedstawienie realiów carskiego reżimu.

Historię tę opowiedzieli występujący w spektaklu Maria Ciunelis, Dorota Nowakowska, Katarzyna Ucherska, Łukasz Lewandowski, Janusz Łagodziński, Jakub Pruski. Autorem adaptacji, reżyserem jest Mikołaj Grabowski.

Oszczędna scenografia i kostiumy sprawiają, że widz skupia się przede wszystkim na wspaniałych kreacjach aktorskich. To dynamiczne przedstawienie, które warto obejrzeć. Spektakl bierze udział w IX Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka żywa" (nadzór nad konkursem sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, organizatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego).
JP