Jesteś tutaj:

"Egzotyczne Wakacje w Bibliotece" - zajęcia wakacyjne w Bibliotece Miejskiej

Data: 25.06.2018 r.    401
Relacja z imprezy.

W dniach 25 czerwca – 6 lipca w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie rozpoczęliśmy zajęcia wakacyjne dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat.

Spotykaliśmy się każdego dnia w godzinach od 10 do 13 w Dziale dla Dzieci i Młodzieży. Przez dwa tygodnie odwiedziła nas setka dzieci. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i stanowiły ciekawą alternatywę na wakacyjne poranki. W tym roku tematem przewodnim były „Egzotyczne wakacje”. Każdego dnia zabierałyśmy dzieci w „podróż” w najodleglejsze zakątki świata. „Odwiedziliśmy” m.in. Kenię, Madagaskar, Hawaje, Australię, Gambię. Poznaliśmy kulturę i zwyczaje panujące w tych miejscach.

Dalekie wyprawy były możliwe dzięki naszym wspaniałym gościom, którzy poświęcili swój wolny czas i uatrakcyjnili zajęcia swoimi opowieściami.

Odwiedził nas misjonarz ze Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej Pocieszenia Missionari Della Consolata – ojciec Kagwima Wakahora Mwangi z Kenii wraz z Sylwią Ausfeld, która pracowała na misji w Tanzanii jako wolontariuszka. Ojciec Nathaniel to niezwykły człowiek, który zaraził wszystkich swoją radością i życzliwością. Z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej pokazał dzieciom zdjęcia z Afryki, głównie z Kenii. Opowiedział o zwyczajach panujących w tym kraju. Nie zabrakło również czasu naukę tradycyjnych afrykańskich piosenek. Pani Sylwia przyniosła ze sobą pięknie zdobione chusty, ręcznie robione kolczyki, bransoletki i naszyjniki.

O Australii opowiedziała nasza czytelniczka – pani Barbara Bielska, która wraz ze swoim mężem odbyła wiele podróży po świecie. Pani Barbara przygotowała prezentację multimedialną, która przeniosła nas do „krainy kangurów”. Wzbogaciła ją wesołymi anegdotami ze swojej podróży. Dzięki rekwizytom przyniesionym przez naszego gościa dzieci miały możliwość dotknąć prawdziwej skóry z kangura czy fragmentów rafy koralowej.

Nasi kolejni goście państwo Dorota i Wojciech Smółkowscy opowiedzieli o swojej podróży do Gambii, która jest najmniejszym pod względem powierzchni państwem Afryki.

Pan Piotr Ludwikowski z Nadleśnictwa w Wyszków opowiedział o tym jak wygląda praca leśnika oraz zapoznał dzieci z gatunkami grzybów jadalnych i trujących.

W nawiązaniu do obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości dzieci wzięły udział w spotkaniu z panem Jarosławem Górskim - kulturoznawcą, polonistą, autorem publikacji naukowych, który opowiedział im jak bawili się ich rówieśnicy 100 lat temu.

Nie zabrakło również dnia z grami planszowymi, który udało się nam zorganizować dzięki uprzejmości pani Barbary Marchel z „Księgarni Abecadło’ w Wyszkowie i pana Karola Popińskiego, specjalisty do spraw rynku gier w wydawnictwie „Nasza księgarnia”.

Codzienne zajęcia urozmaicone były pracami plastycznymi związanymi tematycznie z „Egzotycznymi wakacjami”. Robiliśmy barwne papugi, ośmiornice, węże. Nie mogło zabraknąć pocztówki z wakacji, którą dzieci wykonały pod kierunkiem malarki - pani Katarzyny Słowikowskiej.

Bardzo lubiane przez dzieci zabawy z chustą poprowadziła druhna Kinga Grzyb z ZHP Hufiec Rój Promienistych. Przy okazji opowiedziała o harcerzach i zachęcała najmłodszych do zapisów do gromad zuchowych.

Na zakończenie wakacji odwiedziliśmy skansen w Brańszczyku. Zwiedziliśmy drewnianą chatę, stodołę, i kuźnię, które stanowią pierwszą część parku etnograficzno-przyrodniczego, który powstaje w Brańszczyku.

Zapraszamy do lektury artykułów na temat tego wydarzenia, które ukazały się w lokalnej prasie:

- Nowym Wyszkowiaku
- Wyszkowiaku

Tydzień pierwszyTydzień drugi