Jesteś tutaj:

"Jej bogactwem były książki" - wieczór wspomnień o Janinie Jellaczyc

Data: 11.12.2019 r., godz. 18:30    308
Zapraszamy na wieczór wspomnień o Janinie Jellaczyc - wyszkowskiej bibliotekarce i poetce połączony z prezentacją odnalezionego zdjęcia. Janina Jellaczyc narażając życie wypożyczała książki ze swoich zbiorów w czasie niemieckiej okupacji i w okresie powojennym.


Janina Jellaczyc po raz pierwszy spojrzy na nas z odnalezionej fotografii

W grudniu minie 59 lat od śmierci Janiny Jellaczyc - wyszkowskiej bibliotekarki i poetki. Janina Jellaczyc - patronka działu Wypożyczalni dla Dorosłych, przez wiele lat prowadziła prywatną wypożyczalnie książek - również podczas niemieckiej okupacji. Znała upodobania swoich czytelników, każdemu potrafiła doradzić i wprowadzić do magicznego świata książek. Urodziła się 20 grudnia 1898 r. w Ostrołęce, a zmarła w Wyszkowie 13 grudnia 1960 r., pochowana jest na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Nadgórze.

Postać Janiny Jellaczyc opisywał w swojej książce o Wyszkowie kap. E. A. Daszkowski, opowiadali też o niej ci spośród naszych czytelników, którzy jeszcze ją pamiętali, m.in. Maria Kosińska, Anna Korycka, Gabriela Stępniewska, Elżbieta Wróbel, ks. Henryk Kietliński, a także Tadeusz Gajska z Wolsztyna.

Niestety, nikt nie miał zdjęcia zasłużonej dla Wyszkowa bibliotekarki, stąd tablica pamiątkowa w Wypożyczalni dla Dorosłych w Bibliotece Miejskiej w Wyszkowie nie ukazuje twarzy Janiny Jellaczyc, tylko postać kobiecą z książką w ręku. Tablica ta z piękną płaskorzeźbą wykonana przez artystę rzeźbiarza Arkadiusza Kozona została odsłonięta w 2004 roku podczas uroczystości nadania jej imienia. Wydawało się, że już nie dowiemy się jak wyglądała twarz patronki naszej wypożyczalni, aż tu za sprawą internetu zagadka została rozwiązana. Daleki kuzyn Janiny Jellaczyc znalazł w sieci artykuł wyszkowskiej dziennikarki Elżbiety Szczuki zatytułowany "Jej bogactwem były książki..." z którego dowiedział się o naszych poszukiwaniach i przesłał na adres mailowy Biblioteki Miejskiej w Wyszkowie dwie cenne fotografie: pani Janiny i jej ojca Ignacego.

11 grudnia w Bibliotece Miejskiej odbędzie się niezwykły wieczór wspomnień. Zapraszamy o godz. 18.30 III piętro sala im. prof. Ludwika Maciąga. Tego dnia zostanie zaprezentowany po raz pierwszy publicznie wizerunek zasłużonej bibliotekarki.

M.P.