Jesteś tutaj:

Wystawa malarstwa Wieńczysława Pyrzanowskiego

Data: 25.10.2018 r., godz. 8:00-16:00    453
.


Wieńczysław Pyrzanowski
Ur. 1958 w Górze Kalwarii, jest absolwentem Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP i ostatnim dyplomantem profesora Ludwika Maciąga (dyplom 1990 r.).
Gdy w latach 90-tych zamieszkał w Wesołej wiodącym tematem jego obrazów stał się pejzaż mazowiecki. W swojej twórczości nawiązuje do polskiej tradycji malarstwa – próbuje oddać klimat pejzażu; fascynują go konie i jeźdźcy w mundurach historycznych. Maluje także figuracje – portrety, akty.
Realizuje również zamówienia związane z tematami religijnymi (m.in. wielkoformatowe portrety świętych: Papieża Jana Pawła II i Stanisława Papczyńskiego do Bazyliki w Licheniu oraz obrazy
do klasztoru sióstr Anuncjatek w Grąblinie). Jedną z jego największych realizacji jest ołtarz w kościele ojców Marianów w Lublinie.
Uczestnik i organizator plenerów malarskich: w latach 1998 – 2005 brał udział w corocznych plenerach
w Korfowem pod patronatem prof. Ludwika Maciąga.
Od 2004 roku prowadzi plenery w Długosiodle (powiat wyszkowski). W 2012 roku rozpoczął tam wraz
z grupą utalentowanej młodzieży malowanie muralu ilustrującego życie na wsi. Podczas corocznych spotkań malarskich powstaje kolejny fragment – w 2018 roku długość malowidła wyniosła 47,5 metra.
Dwukrotnie brał udział w plenerach Mazowieckiego Centrum Kultury w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Karolinie.
Latem 2017 roku poprowadził plener na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Łochowie
pod patronatem Narodowego Centrum Kultury „Chłopcy malowani”.
Pracuje z młodzieżą – przekazuje swoją wiedzę młodym adeptom sztuki i kandydatom na studia plastyczne. W latach 1993-1996 był nauczycielem plastyki w jednym z warszawskich liceów. Przez kilka lat prowadził zajęcia malarskie z wyszkowską młodzieżą w Domu Kultury Hutnik.
W 2006 roku zdobył I nagrodę Art Barbakanu za obraz „Stodoła” wręczoną przez wojwodę mazowieckiego.
Wystawia w kraju i za granicą. Jego obrazy znajdują się w zbiorach muzeów: 7 Pułku Ułanów w Mińsku Mazowieckim, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, w Sejmie RP, a także w Ministerstwie Obrony Republiki Francuskiej i Ministerstwie Obrony Królestwa Belgii, a także w kolekcjach prywatnych
w: Polsce, RFN, Belgii, Indiach, USA, Austrii, Danii. Wielkiej Brytanii.
Wiosna 2016 roku namalował obraz kanonizacyjny św. Stanisława Papczyńskiego, którego papież Franciszek ogłosił świętym kościoła katolickiego w dniu 5 czerwca tego roku. Kopie obrazów kanonizacyjnych zostały z tej okazji przekazane przez generała zakonu Marianów papieżowi Franciszkowi, prezydentowi Andrzejowi Dudzie i kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi.
W lipcu 2018 roku rozpoczął malowanie obrazu przedstawiającego obronę Niemczy o wymiarach
8 x 3 metra. Obraz będzie głównym eksponatem powstającego muzeum w Niemczy.
We wrześniu 2018 roku zaprojektował i wykonał wraz z zespołem mural na ścianie hali sportowej szkoły podstawowej nr 174 w Wesołej, projekt realizowano w ramach akcji „Murale na Stulecie RP” Narodowego Centrum Kultury.
www:wpyrzanowski.com
facebook.com/WPyrzanowski/