Jesteś tutaj:

"Zadar z cząstką polskiej historii" - wykład dla młodzieży współautora wystawy Marka Zalewskiego z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie

Data: 26.01.2023 r.    302
Relacja z imprezy.

Chorwacja jest w Polsce kojarzona z wakacjami i wyjazdami nad morze. Jednak niewiele osób odwiedzających słoneczną Dalmację i piękny Zadar wie o niezwykłym zabytku, który się tam znajduje i wiąże się z historią Polski.

Jest nim relikwiarz kryjący szczątki św. Symeona będący zarazem jednym z największych i najcenniejszych zabytków późnogotyckiej sztuki złotniczej w Europie. Ufundowała go królowa Polski, Węgier i Chorwacji Elżbieta Bośniaczka, żona Ludwika Węgierskiego, a wykonał w 1380 roku mistrz Franciszek z Mediolanu z 250 kilogramów srebra. Relikwiarz ma formę sarkofagu (o wymiarach 200x140x70 cm) i zdobią go płaskorzeźby ze scenami z życia św. Symeona i rodziny królewskiej. Dla nas najciekawsza jest ta przedstawiająca królową Elżbietę Bośniaczkę oraz jej trzy córki. Najmłodsza z nich Jadwiga w przyszłości została królem Polski oraz „apostołem Litwy" i świętą Kościoła, którą wyniósł na ołtarze św. Jan Paweł II.

Tę niezwykłą historię przybliżającą dzieje Zadaru i niezwykłego relikwiarza można zobaczyć w Bibliotece Miejskiej w Wyszkowie, zwiedzając wystawę Zadar z cząstką polskiej historii, którą przygotowała Chorwacka Wspólnota Turystyczna – Przedstawicielstwo w Polsce we współpracy z Muzeum Archeologicznym w Zadarze i Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Autorami ekspozycji są Marek Zalewski i Dubravka Pascuttini-Mossor. Wystawę obejrzeli bardzo licznie uczniowie wyszkowskich szkół średnich. Dla nich odbył się również wykład Marka Zalewskiego z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, który przybliżył historię Zadaru i tajemniczego relikwiarza. Młodzież z zaciekawieniem wysłuchała prowadzącego, który z pasją i zaangażowaniem opowiadał o wątkach historii związanej z Chorwacją i Polską. Jeszcze długo po zakończeniu spotkania najbardziej zainteresowani uczniowie rozmawiali z zaproszonym gościem o ciekawostkach z historii Polski oraz o pasji pana Marka, który jest z zawodu archeologiem, zajmującym się epoką neolitu.