Jesteś tutaj:

Dyskusyjny Klub Książki

Data: 01.12.2022 r.    243
Relacja z imprezy.
Za nami kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Ponownie spotkaliśmy się by porozmawiać o ulubionych autorach oraz wymienić uwagami na temat ostatnio przeczytanych książek.

„Na skraju Imperium i inne wspomnienia” Mieczysława Jałowieckiego – to jeden z tytułów, do którego zachęcał nasz klubowicz. Będąc bacznym obserwatorem a niekiedy aktywnym uczestnikiem historii, Jałowiecki daje czytelnikowi okazję przyjrzenia się z bliska życiu różnych środowisk i różnym wydarzeniom. Jest to opowieść o dworach zagubionych wśród litewskich borów przepełniona nostalgią ale znajdziemy w niej też wątek godny powieści sensacyjnej – rywalizacja wywiadów w wojennej Rosji czy epizody gdańskie z lat 1919-1921. Uzupełnienie barwnych wspomnień stanowią komentarze autora, pisane z patriotycznym zaangażowaniem.
Kolejny tytuł, do którego zachęcał nasz klubowicz to „Lud z grenlandzkiej wyspy” Ilony Wiśniewskiej. Autorka mieszka na dalekiej skandynawskiej północy. „Lud” jest trzecią jej książką reporterską o tej części globu – tym razem trafia na Grenlandię. Skupia się na jednej odizolowanej osadzie – Uummannaq. Pracuje tam w najdalej na świecie na północ położonym domu dziecka. Pozwala jej to zżyć się z 1300-osobową społecznością i opowiedzieć losy tego miejsca poprzez korowód bohaterów.

To wybrane tytuły spośród wielu, które omawialiśmy. Zachęcamy do lektury.

Cieszymy się, że wciąż pojawiają się nowi klubowicze. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za aktywny udział i zapraszamy na kolejne spotkanie 5.01.2023, godz. 18, Czytelnia Naukowa (II piętro, sala nr 21).