Jesteś tutaj:

„Nad Wisłą, na Urzeczu. Tu było żyć trudno, ale się opłacało…” - wykład dla uczniów szkół średnich

Data: 12.10.2022 r.    362
Relacja z imprezy.
„Nad Wisłą, na Urzeczu. Tu było żyć trudno, ale się opłacało…” to tytuł objazdowej wystawy z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Została ona zrealizowana we współpracy z Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Przybliża region etnograficzny zwany Urzeczem (gwarowo Łurzyce). Mieszkańcy tego terenu różnili się tradycjami, kulturą, strojem, a nawet kuchnią, od typowej ludności dawnego Mazowsza zamieszkującej tzw. „górne pola”.
Tereny „u rzeki” to żyzne gleby, naniesione przez Wisłę, dzięki temu uprawiano tu dużo warzyw i owoców, zajmowano się rybołówstwem i wikliniarstwem, a także spływem towarów rzeką do Warszawy.
12 października o Urzeczu opowiadali uczniom klas średnich antropolog Łukasz Maurycy Stanaszek i archeolog Łukasz Karczmarek. Można było posłuchać bardzo ciekawej historii o komesie Magnusie, którego miecz i złoty pierścień znajduje się na wystawie. A archeolog Łukasz Karczmarek przybliżył słuchaczom jak wyglądały prace wykopaliskowe z rejonów nadwiślańskich, gdzie najstarsze eksponaty pochodzą sprzed 12 tys. lat.