Jesteś tutaj:

"Polska odrodzona" - tradycje i współczesność - wystawa

Data: 09.11.2007 r.    1348
Relacja z imprezy.
Wystawa poświęcona 89. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, która po 123 latach niewoli stała się znowu krajem suwerennym i powróciła na mapy Europy.

„Państwo Polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd Polski zastąpi panowanie przemocy, która przez sto czterdzieści lat ciążyła nad losami Polski, przez ustrój zbudowany na porządku i sprawiedliwości. (…) Jestem przekonany, że potężne demokracje Zachodu udzielą swojej pomocy i braterskiego poparcia Polskiej Rzeczypospolitej Odrodzonej i Niepodległej”. (Józef Piłsudski, w depeszy do państw świata,16 listopada 1918r.)

Te kilka słów z depeszy oddaje w pełni euforię czasu odzyskania niepodległości. Na wystawie szczególną uwagę należy zwrócić na dwie księgi jubileuszowe. Pierwsza, historyczna, wydana w 1928 roku dokumentuje osiągnięcia 10 - lecia niepodległej Polski. Księga należała do Kazimierza Skalskiego, Komendanta Policji w Warszawie - zamordowanego w Miednoje. Przetrwała Powstanie Warszawskie, wydobyta z gruzów przechowywana była przez wiele lat jako pamiątka rodzinna. Egzemplarz udostępniła Małgorzata Skalska z Wyszkowa. Druga, wydana w 1999 roku dokumentuje osiągnięcia lat 1989-1999 (zbiory M-GB P im. C. Norwida w Wyszkowie).

Na uwagę zasługuje również kilka pamiątek związanych z kolejnymi rocznicami odzyskania niepodległości m.in.: książka do nauki historii wydana w 1934 roku w 20. rocznicę wymarszu pierwszej kadrowej, zaświadczenie wydane 4 listopada 1919 roku przez Magistrat Miasta Wyszkowa, pocztówka patriotyczna wydana w Krakowie z wizerunkiem polskich żołnierzy i znamiennym tekstem:

Już ją widzieli idącą
Żołnierze nasi w okopach –
Koronę miała na głowie
I krew zakrzepłą na stopach.


Wystawę uzupełniają plansze z fotografiami, opracowania, wydawnictwa książkowe, artykuły z czasopism oraz pamiątki związane z osobą marszałka Piłsudskiego. Warto również zwrócić uwagę na dwa plakaty z cyklu „Tradycja zobowiązuje” wydane przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Na jednym z nich widzimy Józefa Piłsudskiego dekorującego Krzyżem Walecznych obrońcę Płocka, 11- letniego Tadzia Jeziorowskiego. Wystawa adresowana jest głównie do uczniów i nauczycieli historii, może być doskonałym tłem do przeprowadzenia lekcji rocznicowej kształtującej tożsamość i poszanowanie dziedzictwa narodowego przez dzieci i młodzież szkolną.