Jesteś tutaj:

Norwid o różnych twarzach

525
Norwid o różnych twarzach

Trzy dni w Miejsko-Gminnej Bibliotece poświęcono dwóm wielkim artystom: Cyprianowi Kamilowi Norwidowi oraz Fryderykowi Chopinowi. Byli głównymi bohaterami wykładów, koncertów, konkursów i wystaw.

W tym roku Dni Norwida połączono z 200. rocznicą urodzin Fryderyka Chopina. Impreza rozpoczęła się wystawą Barbary Wachowicz pt. "Żar słowa i treści rozsądek", poświęconą C. K. Norwidowi. Wykład o tym, co Norwid myślał o muzyce Fryderyka Chopina, wygłosił Waldemar Smaszcz. Anna Wolniewicz dała recital chopinowski. W bibliotece było można również obejrzeć film pt. "Norwid - światło i mrok". Największa jednak gratka czekała na mieszkańców ostatniego dnia imprezy. Do Wyszkowa przyjechał aktor Krzysztof Majchrzak, który recytował wiersze poety. Odbył się również konkurs dla młodzieży, która wokalnie opracowała i przedstawiła utwory Norwida. Wieczór rozpoczął się od muzyki w wykonaniu zespołu rockowego "Code". Następnie rozstrzygnięto konkurs" "Norwid - muzycznie", w którym młodzież odważyła się zmierzyć wokalnie z poezją Norwida.

- Nie było żadnego przymusu do wzięcia udziału w konkursie. Uczestnicy sami się zainteresowali - podkreśliła dyrektor Małgorzata Ślesik - Nasiadko.

Pierwsze miejsce za serce włożone w śpiewanie zajął Dawid Gut, który wykonał utwór "Moja piosnka I". Druga pozycja przypadła Oldze Karłowicz z wierszem "W Weronie". W konkursie wystartowały również trzy grupy, złożone z kilku wykonawców: Aleksandra Mróz, Aneta Pikora i Katarzyna Mieszało (poemat "Nerwy"); Katarzyna Durka i Klaudia Ambroziak ("Trzy strofki") oraz Paweł Postek i Klaudia Maison ("Do emira Abd el-Kadera w Damaszku"). Dawid Gut w nagrodę zaśpiewał przy fortepianowym akompaniamencie Krzysztofa Majchrzaka. Aktor jeszcze raz zadziwił mieszkańców, kiedy zainspirowany przebiegiem wieczoru i poezją, postanowił zagrać, ale tym razem w towarzystwie perkusisty zespołu "Code" Łukasza Osika.


Źródło: "Głos Wyszkowa" nr 44 z 2 listopada 2010 r.