Jesteś tutaj:

W atmosferze sztuki Norwida i Chopina

555
W atmosferze sztuki Norwida i Chopina

Miniony tydzień upłynął w miejskiej bibliotece pod znakiem znakomitej poezji i wspaniałej muzyki. Organizowane tu Dni Norwida połączono z obchodami Roku Chopinowskiego.


Norwid i Chopin znali się, co więcej - łączyła ich szczególna nić artystycznego porozumienia. Na tę więź zwrócił uwagę 21 października w bibliotece podczas inauguracji Dni Norwida literaturoznawca Waldemar Staszcz. Wykładu zatytułowanego "Prostota doskonałości - C. K.. Norwid o istocie sztuki Fryderyka Chopina" słuchała wyszkowska młodzież.

- W ostatnich miesiącach życia Chopina pojawił się Norwid. Choć była między nimi różnica wieku, doskonale się rozumieli - mówił. - Ich rozmowy o sztuce były czymś ważnym, a "Promethidion" Norwida to ich zapis.
Waldemar Smaszcz cytował nie tylko poezję wieszcza, ale i opowiadał o muzyce kompozytora jego nokturnach, II koncercie.

Uzupełnieniem wykładu był mini recital absolwentki Akademii Muzycznej
w Warszawie Anny Wolniewicz, która zagrała kilka utworów Chopina. Koncert odbył się zaledwie dzień po ogłoszeniu wyników Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, w którym Rosjanka Yulianna Avdeeva zdobyła pierwszą nagrodę. Na ten fakt, a także na zdobyte przez Polaka Pawła Wakarecego wyróżnienie, zwróciła uwagę dyrektor biblioteki Małgorzata Ślesik-Nasiadko.

Tego dnia na drugim piętrze biblioteki otwarto także wystawę Barbary Wachowicz zatytułowaną "Żar słowa i treści rozsądek" poświęconą Norwidowi, na której znalazł się portrety poety, wiersze, rękopisy, wspomnienie o jego podróżach, przyjaźniach, miłościach.

W ramach trwających od 21 do 23 października Dni Norwida zorganizowano projekcji filmu o nim, konkurs na prezentację wokalną lub wokalno-instrumentalną wybranego tekstu poety. W sobotę zaś odbyło się spotkanie z jednym z najbardziej interesujących polskich aktorów Krzysztofem Majchrzakiem (więcej na ten temat w artykule "Niebanalnie z Majchrzakiem").

Źródło: "Wyszkowiak" Nr 43 z 26 października 2010 r.