Jesteś tutaj:

Zauroczeni "Pasażerką"

517
Zauroczeni "Pasażerką"

Pół setki wyszkowian uczestniczyło 8 października w ważnym wydarzeniu - w polskiej premierze wybitnej opery "Pasażerka" Mieczysława Weinberga. Libretto według powieści Zofii Posmysz napisał Aleksander Miedwiediew.

Organizatorem wyjazdu do Teatru Wielkiego Opery Narodowej była Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna. Dyrektor Małgorzata Ślesik-Nasiadko umówiła się z Zofią Posmysz (ur. 1923 r.) - pisarką i scenarzystką, od 1942 r. więźniarką w obozach Ausehwitz i Ravensbruck - na krótkie spotkanie przed spektaklem. Zofia Posmysz w "Pasażerce" (pierwotnie było to słuchowisko radiowe) opisała swoje doświadczenia z obozu Ausehwitz i swoją skomplikowaną relację z nadzorczynią SS Lisa Franz. Spotkanie z autorką było krótkie, ale bardzo sympatyczne. Pisarka otrzymała barwny bukiet, pozowała do wspólnego zdjęcia, wpisała dedykację do książki.

Kompozytor opery, Mieczysław Weinberg (1919 - 1996), urodził się w Warszawie. Wychował się w żydowskiej, zasymilowanej rodzinie, jego ojciec był skrzypkiem i kompozytorem. W wieku 12 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie w Konserwatorium Warszawskim. We wrześniu 1939 r. uciekł na wschód. Jego rodzina, która została w Polsce, zginęła w obozie w Trawnikach. Kompozycjami Weinberga zachwycił się rosyjski kompozytor i pianista, i to on sprowadził Weinberga do Moskwy. W dorobku Weinebrga są: symfonie, sonaty, kwartety smyczkowe, pieśni (które pisał m.in. do wierszy Tuwima, Mickiewicza, Staffa), 7 oper, tworzył też muzykę teatralną i filmową (jest m.in. twórca muzyki do filmu "Lecą żurawie").'

Operę "Pasażerka" napisał w 1968 roku, ale za życia nie mógł jej usłyszeć - cenzorzy obawiali się skojarzeń z łagrami. Dzieło wykonano pierwszy raz dopiero w 2006 r. w Moskwie, w wersji koncertowej. Prapremiera opery odbyła się w lipcu 2010 r. na festiwalu operowym w Bregencji (Austria).

Wyszkowscy miłośnicy opery wracali do domów zauroczeni prostą, piękną muzyką i wspaniałą inscenizacją.


Źródło: "Nowy Wyszkowiak" nr 41 z 12 października 2010 r.