Jesteś tutaj:

Pisanie jest jak puzzle

473
Jeżeli ktoś nie czyta, raczej nie napisze książki
Pisanie jest jak puzzle

Uczniowie trzech klas IV ze Szkoły Podstawowej nr 5 gościli na spotkaniu z pisarką Beata Ostrowicką. Odbyło się ono w ramach projektu "Biblioteka - akademia optymizmu" w Bibliotece Miejskiej w Wyszkowie.

Pisarka opowiedziała o swoich książkach dla dzieci i młodzieży, których do tej pory napisała szesnaście. Szczególną uwagę zwróciła na cykl tworzenia.

- Najpierw pojawia się pomysł. Wymyślam bohaterów i wyobrażam ich sobie. Tytuł wymyślam na sam koniec - przyznała Beata Ostrowicką. Dodała, że lubi tworzyć opowieści, ale pisanie to też ciężka praca,
- Muszę pamiętać o wielu rzeczach. Pisanie jest, jak puzzle. Wszystko musi do siebie pasować - stwierdziła pisarka.
Powiedziała, że w książkach wykorzystuje również swoje przeżycia.

- Tam też jestem ja, zwłaszcza wszystkie mamy mają coś ze mnie. Poza tym sięgam do swoich wspomnieć, do pewnych sytuacji, które mi się zdarzyły - mówiła Beata Ostrowicką. Zdaniem pisarki każdą powieść pisze się inaczej, ale nie potrafiłaby stworzyć czegoś dla dorosłych. Nie wyobraża sobie jednak, że ktoś pisze, a przy tym nie czyta.

- Nie da się pisać bez czytania -stwierdziła. Zaskakujące, że Beata Ostrowicką zaczęła tworzyć dopiero na studiach.
- Wcześniej nie pisałam ani wierszy, ani pamiętnika. Pobawcie się w pisanie. Zobaczycie, że przy tym trzeba się mocno natrudzić - podsumowała.

Źródło: "Głos Wyszkowa" Nr 18 z 4 maja 2010 r.