Jesteś tutaj:

Śladami Bitwy Warszawskiej

1260
Śladami Bitwy Warszawskiej

Inaczej niż zwykle przebiegały uroczystości obchodów rocznicy Bitwy Warszawskiej przygotowane przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną. Ich różnorodność była strzałem w przysłowiową dziesiątkę.


Biblioteka w ramach projektu "Bitwa Warszawska po Wyszkowsku - w 90. rocznicę wydarzeń" przygotowała program, którego poszczególne etapy zostały rozłożone w czasie. I tak: 9 czerwca w gmachu biblioteki odbyła się sesja popularnonaukowa, 8 sierpnia podczas obchodów miejskich przygotowaliśmy inscenizację punktu werbunkowego, szpitala polowego i poczty polowej oraz wystawę "Wojna 1920 na Ziemi Wyszkowskiej", zaś 11 sierpnia projekcję filmu "Na plebanii w Wyszkowie". Ostatnim punktem obchodów, 14 sierpnia był rajd rowerowy "Śladami Bitwy Warszawskiej".
38 uczestników spotkało się na parkingu przy kościele św. Idziego, tuż obok historycznej plebanii. Wszyscy otrzymali kamizelki odblaskowe, znaczki okolicznościowe, pamiątkowe pocztówki i przewodniki "Śladami Bitwy Warszawskiej na Ziemi Wyszkowskiej".

Poruszaliśmy się skrajem szosy w kierunku Brańszczyka przez Turzyn, który może poszczycić się udokumentowaną ponad 800-letnią historią. Po dotarciu do Brańszczyka na cmentarzu parafialnym oddaliśmy hołd żołnierzom 201. pułku piechoty, poległym w walce z bolszewikami w tej okolicy. Uczestnicy odwiedzili również znajdujące się na nekropolii groby żołnierzy września 1939, grób Marii Żywirskiej, autorki dzieła "Puszcza Biała jej dzieje i kultura" oraz Piotra Kulasińskiego, żołnierza AK, budowniczego pierwszej po wyzwoleniu szkoły w Trzciance, zamordowanego przez UB w 1946 r. Następnie udaliśmy się do przeprawy promowej w Nakle, podczas dwóch kursów promu wszyscy z rowerami znaleźliśmy się w Kamieńczyku. Z zainteresowaniem przyglądaliśmy się pracy przewoźnika, który przy pomocy siły własnych rąk oraz dźwigni poruszał prom umocowany do stalowej liny. W Kamieńczyku część grupy wysłuchała pogadanki Henryka Słowikowskiego i obejrzała jego przebogate zbiory etnograficzno - historyczne, inni zwiedzili kościół i najbliższą okolicę. Ruszyliśmy dalej, przed nami ostatni, dość trudny odcinek. Droga przez Suwiec, Kółko i Skuszew, prawdopodobnie w trakcie okresowego remontu, prawie nieprzejezdna dla rowerów. Ale wszyscy bez wyjątku dzielnie ją pokonali! W Suwcu uczestnicy wysłuchali krótkiej pogadanki o najstarszych dziejach ziemi kamienieckiej i odkryciach archeologicznych, które tu miały miejsce. Mijając łąki Skuszewa w Dębinie przy grobie Nieznanego Żołnierza oddaliśmy cześć obrońcom Ojczyzny z września 1939 r., po czym udaliśmy się do pomnika pomordowanych przez czerezwyczajkę bolszewicką w Rybienku Leśnym. Tu wysłuchaliśmy wierszy okolicznościowych Mieczysława Joniuka oraz krótkiej historii pomnika, którą wygłosił prowadzący. Ostatnim etapem wycieczki było ognisko z pieczeniem kiełbasek. Duże powodzenie miały napoje chłodzące, ponieważ na całej trasie mieliśmy wspaniałą, upalną pogodę. Wszyscy uczestnicy ukończyli rajd i zapowiedzieli swój udział w kolejnym.

Zarówno rajd jak i bogaty program obchodów 90. rocznicy Bitwy Warszawskiej dofinansowany został przez Muzeum Historii Polski w ramach programu "Patriotyzm Jutra".


Źródło: "Nowy Wyszkowiak" Nr 33 z 17 sierpnia 2010 r.