Jesteś tutaj:

Filmowo o plebanii

496
Filmowo o plebanii

Filmową wersję wydarzeń na wyszkowskiej plebani! w roku 1920 wyszkowianie mogli zobaczyć 11 sierpnia w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej. Odbyła się tu projekcja filmu w reżyserii Lucyny Smolińskiej i Mieczysława Sroki.

Tydzień temu pisaliśmy o inscenizacji teatralnej "Rozmowy na plebani", którą można było obejrzeć 8 sierpnia na placu przed plebanią kościoła św. Idziego w ramach obchodów 90. rocznicy Bitwy Warszawskiej. W minionym tygodniu w miejskiej bibliotece wyświetlono film "Na plebanii w Wyszkowie"
- fabularyzowany dokument oparty na opowiadaniu Stefana Żeromskiego "Na probostwie w Wyszkowie". Fabuła rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych. Obserwujemy zeznania poszczególnych postaci przed sądem wojskowym, który ma osądzić oskarżonych za wprowadzenie bolszewików do Polski. Jednocześnie widz ma okazję zobaczyć wydarzenie, przywołane we wspomnieniach zeznającego ks. Wiktora Mieczkowskiego. Tymczasowy Komitet Rewolucyjny Polski w składzie: Feliks Dzierżyński, Julian Marchlewski i Feliks Kohn, pojawia się w wyszkowskiej plebanii czekając na wieści o przebiegu walk na przedpolach Warszawy. Członkowie komitetu prowadzą długie rozmowy z proboszczem o sytuacji w kraju, a także o ideologii systemu komunistycznego i jego przyszłości.

Film pochodzi z 1999 roku. Wystąpili w nim znani aktorzy, m.in. Piotr Adamczyk, Janusz Michałowski, Cezary Morawski, Jan Peszek, Mariusz Bonaszewski. Na ekranie mogliśmy zobaczyć również wyszkowian, którzy wcieli się w rolę mieszkańców miasta sprzed 90 lat.


Źródło: "Wyszkowiak" Nr 33 z 17 sierpnia 2010 r.