Jesteś tutaj:

Niech służy mieszkańcom i gościom

1056
Niech służy mieszkańcom i gościom

Plac przy nadbużańskiej skarpie oraz schody do kościoła św. Idziego oficjalnie otwarto. Uroczystość 26 czerwca połączono z mazowieckimi Dniami Morza oraz ludowymi obchodami Nocy Świętojańskiej.


Inwestycja jeszcze w trakcie trwania prac wzbudzała zainteresowanie wyszkowian, którzy przychodzili, by zobaczyć jak zmienia się teren przy kościelnej skarpie. Z zarośniętego trawą i krzakami w kilka miesięcy zmienił się w deptak. Schody wiodące do wejścia głównego świątyni są wspólną inwestycją miejskiego samorządu i parafii. Resztę wykonało miasto, które wydało na nią 1 mln 850 tyś. zł. Dzięki niej plac o powierzchni 2 322 m kw. zmienił swoje oblicze. Położono na nim kostkę brukową, zamontowano lampy, przebudowano stację transformatorową, przepompownię ścieków zasłonięto betonową ścianą. Odtworzono też wyłożoną kamieniami ulicę Kościelną. W ostatniej fazie inwestycji na skarpie posadzono krzewy, posiano trawę.

- Może nie jest to najdroższa inwestycja realizowana przez gminę, ale na pewno najpiękniejsza - podsumował burmistrz Grzegorz Nowosielski podczas uroczystego otwarcia placu. - Wyszkowianie w trakcie prac inspirowali nas, by to miejsce sprzyjało integracji. Niech służy ono wszystkim mieszkańcom i przyjezdnym gościom.

Schody poświęcił ks. biskup Tadeusz Bronakowski, a także proboszcz parafii św. Idziego, ks. dziekan Waldemar Krzywiński. Prócz nich wstęgę przecinali: Grzegorz Nowosielski i autor projektu inwestycji Wojciech Smółkowski.
Podczas uroczystości odsłonięte i poświęcono także tablicę upamiętniającą marynarzy II Batalionu Morskiego walczących w 1920 r.

Uświetnione występami



Wydarzenie przerodziło się w festyn, który rozpoczął koncert Orkiestry Dętej Nadużańskiej Ligi Morskiej i Rzecznej pod dyrekcją kmdr. Józefa Kowalewskiego. Wśród wykonanych utworów nie zabrakło m.in. znanych pieśni patriotycznych oraz utworu "Sokół" autorstwa kapelmistrza orkiestry. Burmistrz Grzegorz Nowosielski przekazał jej w prezencie tubę basową. Podczas występu odznaki i medale LMiR otrzymali: prezes wyszkowskiego koła Ligi Julian Bielawski, redaktor naczelna "Kuriera W" Janina Czerwieńska, kmdr Andrzej Kozieński, płk Janusz Decewicz, płk Kazimierz Pogorzelisk, dyrektor Gimnazjum nr 2 Mirosław Kowalski, inż. Mirosław Widełki. Z okazji Dni Morza, na uroczystościach pojawiła się delegacja Stowarzyszenia Lotników Polskich. - Woda i powietrze to dwa potężne żywioły. Oba są niebezpieczne, ale można się w nich zakochać, często miłością wymagającą ofiary. Cieszę się, że odsłonięte dziś tablicę upamiętniającą heroiczną walkę marynarzy w czasie wojny z 1920 roku mówił prezes stowarzyszenia urodzony w Brańszczyku płk Kazimierz Pogorzelisk.

Zebrani mogli wysłuchać wykładu dr. Wojciecha Stańczaka, wykładowcy pułtuskiej Akademii Humanistycznej i wyszkowskiej Wyższej Szkoły im. Pawła Włodkowica, który opowiedział m.in. o dostępie Polski do morza w XVI wieku. Odbyła się także promocja książki "Pieśń zwycięstwa nad Moskwą" Jana Kochanowskiego, którą dr Stańczak przetłumaczył z łaciny. Żywą ilustracją renesansowego dzieła był pokaz walk rycerskich w wykonaniu Bractwa Rycerskiego wyszkowskiego ośrodka "Monar".

Sobotnie uroczystości połączone były z obchodami nocy świętojańskiej. Z tej okazji, przed wyszkowianami wystąpił powstały w 1945 r. łotewski ludowy zespół taneczny "Gauja" goszczący w Wyszkowie w ramach realizowanego przez bibliotekę projektu "Dobrosąsiedzkie Obserwatorium Kulturalne".

O łotewskim przywiązaniu do świętojańskich tradycji opowiedziała dyrektor biblioteki Małgorzata Ślesik-Nasiadko. Międzynarodowy charakter imprezy potwierdziła obecność delegacji Ambasady Republiki Łotewskiej w Warszawie, na czele z zastępcą ambasadora Vitą Dobele. Po wysłuchaniu łotewskiego hymnu narodowego, zebrani na skwerze u podnóża nadbużańskiej skarpy mogli obejrzeć tradycyjne tańce Łotyszów w wykonaniu zespołu "Gauja". Artyści zaprosili wyszkowian do wspólnej nauki tańca. Nie zabrakło specjałów kuchni łotewskiej z tradycyjną potrawą narodową, czyli szarym grochem z boczkiem. Na kulinarnych koneserów czekał również polski przysmak - bigos. Wystąpiły też wyszkowskie grupy: "Nadbużanki", "Wrzos", "Wyszkowiacy" oraz Zespołu Pieśni i Tańca "Oberek".


Źródło: "Nowy Wyszkowiak" Nr 26 z 29 czerwca 2010 r.