Jesteś tutaj:

Ze schodami pięknie

1129
Ze schodami pięknie

Oficjalnie otworzono i poświęcono schody prowadzące do kościoła św. Idziego. Uroczystość odbyła się 26 czerwca i połączona była z Dniami Morza na Mazowszu i łotewskimi i polskimi ludowymi tradycjami świętojańskimi.

Pierwszą część uroczystości rozpoczęte Msza święta, której przewodniczy ks. bp. Tadeusz Bronakowski.

- Współczesnej Polsce potrzeba nowoczesnego patriotyzmu - podkreślił w homilii ks. biskup - Potrzeba nam patriotyzmu codziennych czynów i postaw. Tablicę upamiętniającą czyn zbrojny marynarzy z Batalionu Morskiego, który walczył na ziemi wyszkowskiej podczas wojny 1920 roku, odsłonili prezes Zarządu Okręgu Mazowieckiego Ligi Morskiej i Rzecznej kpt ż. śrl. Andrzej Potapowicz oraz burmistrz Grzegorz Nowosielski.
Piękne i oryginalne schody powstały z inicjatywy księdza dziekana oraz przy współudziale władz miasta. Przecięcia wstęgi zawieszonej na bramie prowadzącej na schody dokonali: ks. biskup Tadeusz Bronakowski, burmistrz Grzegorz Nowosielski, autor projektu, architektonicznego schodów Wojciech Smółkowski oraz ks. dziekan Waldemar Krzywiński.
Koncert dała Orkiestra Dęta Nadbużariska Ligi Morskiej i Rzecznej pod batutą kmdr. Józefa Kowalewskiego.

Ludowo i wesoło


Drugą część uroczystości prowadziła (w pięknym wianku z polnych kwiatów) dyrektor miejskiej biblioteki Małgorzata Ślesik-Nasiadko. Biblioteka od kilku lat realizuje projekt Dobrosąsiedzkie Obserwatorium Kulturalne. Rok 2010 jest poświecony Łotwie i Łotyszom.

Orkiestra nadbużańska zagrała hymn Łotwy. Na scenie pojawiła się Vita Dobele - zastępca ambasadora Republiki Łotewskiej. Serdecznie przywitała wyszkowian, ciekawie opowiadała o zwyczajach nocy świętojańskiej. Okazało się, że 23 czerwca (dzień Ligo) i 24 czerwca (dzień Jaru - przesilenie letnie) to na Łotwie dni wolne od pracy. Od burmistrza Grzegorza Nowosielskiego ambasador Dobele otrzymała album "Wyszków nad Bugiem".

A na scenie po raz pierwszy pojawił się, tryskający energią i humorem, łotewski zespół ludowy "Gauja" z miasta Yalmiera, Gauja to nazwa rzeki, a także Parku Narodowego, przez który przepływa i która między miejscowościami Yalmiera i Sigulda tworzy wyjątkowo malowniczą i głęboką dolinę. Zespół "Gauja" powstał w 1945 r. Obecnie 4 składy tego amatorskiego zespołu liczą 140 osób, do Wyszkowa przyjechał jeden z nich (8 par). Grupa zatańczyła w strojach z różnych regionów Łotwy. Rozpoczęła pięknym tańcem "Gauja niesie srebro". Na scenie łotewscy tancerze prezentowali się kilkakrotnie, zawsze nagradzani dużymi brawami. Pokazali łotewskie tańce ludowe i tańce estradowe, publiczności szczególnie podobały się wesołe polki.
Polskie ludowe pieśni i tradycje przedstawiły znane i lubiane wyszkowskie zespoły folklorystyczne: "Nadbużanki", "Oberek", "Wrzos", "Wyszkowiacy".
Na zakończenie wyszkowianie i Łotysze wspólnie ruszyli w tany.
- Ale fajnie tu jest, wesoło - komentowała jedna z uczestniczek uroczystości.


Źródło: "Nowy Wyszowiak" N 26 z 29 czerwca 2010 r.