Jesteś tutaj:

Poznaj swoją historię

571
Sesja popularnonaukowa to część obchodów 90. rocznicy Bitwy Warszawskiej
Poznaj swoją historięBitwa Warszawska i walki w rejonie Wyszkowa w 1920 roku były tematami sesji popularnonaukowej "O Cudzie nad Wisłą", która odbyła się w Bibliotece Miejskiej. Dopełnieniem wykładów był pokaz uzbrojenia z czasów wojny 1920 roku oraz prezentacja multimedialna o miejscach pamięci na ziemi wyszkowskiej, które są związane z tamtymi wydarzeniami.

Biblioteka otrzymała 10 tyś. zł z Muzeum Historii Polski, które zostaną przeznaczone na uroczystości związane z obchodami rocznicy Bitwy Warszawskiej. Właśnie w ramach projektu "Bitwa Warszawska 1920 roku po wyszkowsku - w 90. rocznicę wydarzeń" odbyła się sesja popularnonaukowa.

Paweł Piotrkowski z Wydziału Historii Akademii Humanistycznej w Pułtusku opowiadał o "Walkach odwrotowych oddziałów polskich w rejonie Wyszkowa w 1920 roku". Zachęcał młodzież do poznawania historii Polski i swojego regionu. Prof. dr hab. Janusz Odziemkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego przybliżył temat "Bitwa Warszawska - sierpień 1920 rok". Nauczyciel i kolekcjoner Konrad Wróbel zaprezentował uzbrojenie z 1920 roku. Wśród jego zbiorów znajduje się siodło, lanca, mundur, szable, bagnety, kindżał czy tasak. Konrad Wróbel pokazał również osobiste, rodzinne pamiątki. Wśród nich była odznaka, która należała do wuja służącego w IV Pułku Ułanów Zaniemeńskich i papierośnica kuzyna, który walczył w dywizji gen. Maczka. Konrad Wróbel rozdał także kilkanaście różańców katyńskich.

O miejscach pamięci związanych z wojną polsko-bolszewicką na ziemi wyszkowskiej opowiedział pracownik biblioteki, regionalista Mirosław Powierza. Takie punkty znajdują się m. in. na starej plebani przy kościele św. Idziego, na cmentarzu parafialnym, w Rybienku Leśnym czy I Liceum Ogólnokształcącym. Do tych miejsc niebawem dołączy nowa tablica, która upamiętni dowódcę Batalionu Morskiego Adama Mohucza i jego żołnierzy. Zostanie ona odsłonięta 26 czerwca, dzięki inicjatywie Ligi Morskiej i Rzecznej.

Sesja, która odbyła się w bibliotece nie kończy obchodów 90. rocznicy Bitwy Warszawskiej. W planach jest również impreza plenerowa. W parku miejskim powstanie obóz wojskowy, szpital polowy i punkt poczty polowej.


Źródło: "Głos Wyszkowa" Nr 24 z dnia 15 czerwca 2010 r.