Jesteś tutaj:

Poczuć smak Łotwy

1061
Poczuć smak Łotwy

W miejskiej bibliotece ruszyło Dobrosąsiedzkie Obserwatorium Kulturalne, w tym roku poświęcone Łotwie. W jej murach gościł ambasador tego kraju w Polsce - Einars Semanis. W piątek wyszkowianie mieli okazję spotkać się z poetą Knutsem Skujenieksem i jego twórczością.

Dobrosąsiedzkie Obserwatorium Kulturalne to projekt, w ramach którego biblioteka przybliża kulturę krajów położonych blisko Polski. W poprzednich latach organizowała spotkania tematyczne o Ukrainie i Litwie, teraz przyszedł czas na wciąż mało znaną Polakom Łotwę.
- Celem projektu jest ocalenie od zapomnienia dziedzictwa kulturowego mówi dyrektor biblioteki Małgorzata Ślesik-Nasiadko - Nie gonimy za modą zapatrzenia na Zachód, interesujemy się sąsiednimi krajami ze szczególnym uwzględnieniem ich kultury - zawsze gościem Obserwatorium jest pisarz z danego kraju.

Pierwszym wydarzeniem imprezy było seminarium popularnonaukowe poświęcone Łotwie, któremu przysłuchiwali się uczniowie szkół średnich. Referat wygłosił ambasador tego kraju Einars Semanis. - Polska i Łotwa politycznie, geograficznie, historycznie są sobie bardzo bliskie - stwierdził. Mówił m.in. o polityce swojego kraju, kryzysie gospodarczym, który go dotknął. Jego wystąpienie było także okazją do posłuchania mało znanego w Polsce języka łotewskiego. W roli tłumacza wystąpiła dziennikarka Polskiego Radia dla Zagranicy Sandra Užule-Fons. O historii Łotwy opowiedział dyrektor zespołu prezydialnego Biura Trybunału Konstytucyjnego dr Adam Jankiewcz.

Seminarium towarzyszyło otwarcie wystawy fotografii zatytułowanej "Spacer po Rydze", a także degustacja łotewskiej zupy i kiermasz książek.
W piątek zaś odbyło się spotkanie autorskie z urodzonym w Rydze poetą, tłumaczem Knutsem Skujenieksem, władającym także językiem polskim.
Był więźniem radzieckiego obozu. Między innymi o napisanych tam wierszach mówił w wyszkowskiej bibliotece.
- Nie chciałem poddać się atmosferze łagru. Wiersze były sposobem na obronę przed poddaniem się psychologii więźnia - wspominał.
Mówił m.in. jak zdobywał papier, na którym notował swoje strofy.
- To były już czasy Chruszczowa i Breżniewa, więc rodzina mogła mi go przysłać, ale musiałem bardzo oszczędzać - mówił. Jego wiersze czytał znany aktor Olgierd Łukasiewicz.

Kolejne imprezy w ramach Obserwatorium biblioteka zaplanowała na kolejny miesiąc - 8 czerwca najmłodsi wyszkowianie będą mogli poznać łotewskie baśnie, Sandra Užule-Fons poprowadzi warsztaty na temat współczesnej Łotwy, natomiast 26 czerwca przed kościołem św. Idziego koncert zagra łotewski zespół ludowy Gauja.


Źródło: "Wyszkowiak" Nr 20 z 18 maja 2010 r.