Jesteś tutaj:

Prawda o czasach stalinowskich

589
Prawda o czasach stalinowskich

Niewielkim zainteresowaniem cieszyła się projekcja filmu "Dziewczyny z tamtych lat" Aliny Czerniakowskiej. Obraz opowiadał o więźniarkach politycznych okresu stalinowskiego.
Film został zaprezentowany w Bibliotece Miejskiej. Dyrektor Małgorzata Ślesik - Nasiadko przyznała, że jest rozczarowana tak małym odzewem nauczycieli i uczniów, których zapraszała na projekcje,
- Film ma gorzką wymowę i myślę, że młodzież powinna poznać tę historię. Poza tym bardzo mi zależało, żeby jak najwięcej osób obejrzało film, bo nie miał on jeszcze premiery w telewizji - powiedziała.
Tytuł obrazu jest przewrotny, bowiem "Dziewczyny z tamtych lat" nie są wbrew pozorom miłą opowieścią o dawnych czasach. To film, który mówi o brutalnych przestępstwach i morderstwach, popełnianych na więźniarkach politycznych okresu stalinowskiego. Wychowały się w patriotycznych rodzinach. Jako często bardzo młode dziewczyny w czasie wojny działały w konspiracji. Koniec walk nie przyniósł im wolności, a jeszcze gorszą rzeczywistość. Kobiety zostały zamknięte w więzieniach UB, Przetrzymywano je w nieludzkich warunkach, poniżano, torturowano psychicznie i fizycznie. 49 z nich nie przeżyło więzienia. Bohaterki filmu zdołały przetrwać, spotykają się i wspierają. Przed kamerą opowiadały o przeszłości nierozliczonej, o której nie można zapomnieć.


Źródło: "Głos Wyszkowa" Nr 12 z 23 marca 2010 r.