Jesteś tutaj:

MALOWANE BRAMY MARZEŃ

578
MALOWANE BRAMY MARZEŃ

25 lutego Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Wyszkowie zaprosiła na wieczór poświęcony muzyce i poezji Igora Giżewskiego.

Pretekstem tego środowego spotkania był nowowydany tomik poezji Igora Giżewskiego pt. "Malowane bramy marzeń". Sam autor wzbrania się od nazywania go poetą, a historię powstania zbioru tekstów wyjaśnia tak: "Nigdy nie byłem poetą, nie byłem nawet tekściarzem! Do tego po prostu zmusiła mnie sytuacja i pewna konieczność." Igor Giżewski to przede wszystkim kompozytor. Do swoich melodii zaczął dopisywać teksty, by w rezultacie stworzyć poetycko - muzyczne impresje, którymi tego wieczoru mieliśmy okazję się zachwycić.

Imponująca jest również biografia Giżewskiego. Urodził się na Syberii, dokąd został zesłany jego ojciec. W Polsce uczył się kolejno: tańca klasycznego, baletu, aktorstwa, fortepianu, kompozycji, śpiewu solowego. W latach 60. był członkiem młodych twórców przy stowarzyszeniu PAX, działał także w Ruchu Studenckim Hybrydy. Członek Zwyczajny ZAiKS, należy do Stowarzyszenia Muzyków Rozrywkowych w Polsce, w latach 70. solista zespołu Pieśni i Tańca Wojska Polskiego, w 80. solista zespołu cygańskiego "Tylko Oni", z którym przewędrował cały świat - a osiedlił się w Obrytem. Spotkanie poprowadziła dyrektor Biblioteki, Małgorzata Ślesik - Nasiadko, która przyznała, że tego wieczoru nie ma sztywnego scenariusza. Na scenie obok samego bohatera pojawiły się także muzycznie utalentowane dzieci, Kaja i Igor (junior), a także jego śpiewająca uczennica Ola Karłowicz. Artysta cały wieczór bawił zebranych barwnymi historiami ze swojego życia, opowiadał o swoich wierszach, wzruszał muzyką. Miłośnicy poezji z pewnością czekają na kolejne spotkania.Źródło: "Kurier Wyszkowski" Nr 9 z 2 marca 2010 r.