Jesteś tutaj:

Jak przełamać opór czytelnika?

928
Jak przełamać opór czytelnika?

Po raz kolejny gościem Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej był, 14 listopada, dr Michał Zając z Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Przedstawił bibliotekarzom z terenu powiatu prezentację pt. "Czytelnicy oporni w bibliotece". Zjawisko to obejmuje dzieci i młodzież szkolną w wieku 9-14 lat, które "mimo wszelkich pozytywnych predyspozycji psychofizjologicznych nie są zainteresowani czytaniem".
Prezentacja, oparta przeważnie na doświadczeniach bibliotekarzy USA, proponuje różne metody przełamania owego oporu. Najbardziej przydatne spośród nich wydają się: praca indywidualna z czytelnikiem oraz "book-talking" - gawęda o książkach.
Praca indywidualna z czytelnikiem wymaga przede wszystkim, tak bardzo dziś lansowanej, kreatywności, jak też przełamania stereotypu nudnej, sztywnej bibliotekarki, nie znającej się na komputerach i traktującej młodzież jako zło nieuniknione.
"Book-talking", jak sugeruje prezentacja, jest idealną metodą w bibliotekach szkolnych, polegającą na przedstawianiu czytelnikom jednorazowo mniej więcej 10 tytułów i krótkim ich omówieniu (34 minuty) tak, by wzbudzić zainteresowanie, jak to się dzieje w przypadku reklam różnych towarów.
W USA popularne jest też rozpowszechnienie plakatów idoli młodzieży lub znanych osobistości z książką w ręku.
Wszystkie sposoby i metody, podkreślił dr Zając, mają swe zalety i wady. Które z nich zostaną włączone do pracy bibliotek, zarówno szkolnych, jak i publicznych, zależy od bibliotekarzy (bibliotekarek raczej), ich umiejętności i zdolności. A w ostatecznym wyniku, jak przestrzegał prelegent, i tak nie można liczyć na tłumy "nawróconych", chociaż warto walczyć choćby o jednego nowego czytelnika.
Według autora prezentacji, bibliotekarze przekonani, że "do czytania nikogo się nie przekona: albo chce czytać (i będzie), albo nie chce i wołami się wtedy nie przyciągnie", powinni (uwaga!) zmienić pracę!!!
Prezentacja dr Michała Zająca jest dostępna w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej.

Natalia Kłobukowska
Filia Biblioteczna w Rybienku Leśnym


Źródło: "Nowy Wyszkowiak" Nr 47 z 22 listopada 2011 r.