Jesteś tutaj:

Magister od spraw magicznych

864
Magister od spraw magicznych

Anna Brzezińska, obok Andrzeja Sapkowskiego najpopularniejszy polski twórca fantasy, była 4 listopada gościem wyszkowskiej Biblioteki Miejskiej, barwnie opowiadał o początkach swojego pisarstwa, pasji historycznej i studiach w Budapeszcie, które przewartościowały jej pojęcia wojny, totalitaryzmu i niebezpieczeństwa. Autorka wręczyła także nagrody laureatom konkursu literackiego "Magiczne pióro".
Anna Brzezińska z wykształcenia jest mediewistką, czyli historykiem, zajmującym się epoką średniowiecza. Pracę magisterską pisała na temat: "oskarżenia o magię miłosną i ich wykorzystanie polityczne". Początkowo swoje życie wiązała z pracą naukową.
- Ale słabo jest być naukowcem w Polsce - przyznała - trzeba brać dużo tłumaczeń, żeby mieć z czego żyć i mało czasu zostaje na pracę badawczą.
W czasie studiów wyjechała na stypendium do Budapesztu. Tam poznała kolegów, którzy wrócili prosto z wojny.
- Zrozumiałam, że świat jest niebezpieczny a pewne rzeczy absolutnie nieoczywiste - to też widać w moich książkach - mówi autorka.
Pisać zaczęła podczas kolejnego stypendium, w Londynie. W pewnym momencie życia musiała zdecydować, czy pozostaje wierna nauce, czy idzie drogą pisarstwa. Zdecydowała się na to drugie, czego czasem - jak mówi - żałuje. Ale dzięki temu miała wiele czasu na podróże po Europie, przeszukiwanie archiwów, szperanie w starodrukach, zgłębianie swojej pasji historycznej i znajdowanie tematów do kolejnych książek, opowiadań.
Zadebiutowała opowiadaniem, "A kochał ją, że strach", które przyniosło jej Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla i stało się zarzewiem gorącej dyskusji o stanie polskiej współczesnej prozy fantastycznej. Opublikowała siedem książek oraz szereg opowiadań. Obecnie pracuje nad tryptykiem Wielka Wojna (wraz z Grzegorzem Wiśniewskim) i scenariuszem serialu fantasy.
Podczas spotkania rozstrzygnięto powiatowy konkurs literacki "Magiczne Pióro". Pierwsze miejsce zdobył Patryk Fijałkowski za opowiadanie "Ptasia weranda", drugie miejsce zajęła Olga Osińska za opowiadanie "Theatrum mundi", a trzecie miejsce - Adam Depta za opowiadanie "Dusza Fantazji". Za udział w konkursie wyróżniono: Katarzynę Zdziera, Marka Królika, Wiolettę Dziubiel, Agnieszkę Mróz, Marka Dawidiuka, Marcina Bacławskiego.

(e.k.)

Źródło: "Głos Wyszkowa" Nr 46 z 15 listopada 2011 r.