Jesteś tutaj:

Sztuka twórczego myślenia

849
Sztuka twórczego myślenia

Twórcze i niekonwencjonalne podejście do napotykanych na co dzień problemów pomaga w ich przezwyciężaniu. W niejednym z nas drzemie spory potencjał kreatywności, która ułatwiłaby nam życie. Młodzież z Zespołu Szkół nr 3 w Wyszkowie brała udział w zajęciach, mających tę cenną umiejętność pobudzić.
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Wyszkowie 28 września zorganizowała trening kreatywności. Wzięła w nim udział najbardziej aktywna społecznie młodzież, m.in. członkowie samorządów szkolnych oraz klasowych. Trening, przeprowadzony w ramach projektu "Biblioteka Akademią Kreatywności", poprowadziły studentki Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego - Alicja Gniewek i Agata Lamparska, specjalizujące się we wspieraniu rozwoju osobowości, trenerki umiejętności miękkich, koordynatorki projektów, realizowanych w ramach Europejskiego Forum Studentów AEGEE. Zajęcia miały za zadanie zintegrować grupę, otworzyć jej uczestników na innych, na współpracę, pobudzić w nich wyobraźnię.
- Ćwiczenia miały wyciszyć wewnętrznego cenzora, który podaje nam gotowe, schematyczne rozwiązania różnych sytuacji - tłumaczy Agata Lamparska. Takie wewnętrzne bariery często tłumią twórcze myślenie, owocujące skutecznymi, niekonwencjonalnymi pomysłami.
Uczestnicy warsztatów szybko zaangażowali się we wspólną zabawę i proponowali oryginalne, zaskakujące rozwiązania zadań. Metodami, stosowanymi podczas zajęć, była m.in. burza mózgów, kolaż (np. przy tworzeniu "osobowości" perfum). Jednym z ćwiczeń był wybór trzech przedmiotów, które zabrałoby się na bezludną wyspę i opis tego, do czego by tam służyły. Jak twierdzą prowadzące, pomysły były zaskakujące, młodzież podczas analizowania schematycznych sytuacji wykazała się oryginalnością myślenia.

E.E.



Źródło: "Wyszkowiak" Nr 45 z 8 listopada 2011 r.