Jesteś tutaj:

Kreatywność można ćwiczyć

849
Kreatywność można ćwiczyć

"Szansa na odblokowanie jakiś swoich barier, przełamanie schematów stereotypowego myślenia, otworzenie innej drogi myślenia, tak żeby więcej pomysłów powstawało, żeby było łatwiej dochodzić do różnych rozwiązań." - tak o treningu kreatywności, który odbył się w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej, mówiła jedna z trenerek.
To już kolejne tego typu spotkanie zorganizowane w ramach projektu "Biblioteka Akademią Kreatywności". Skierowany był do najbardziej aktywnej i zaangażowanej społecznie młodzieży, członków samorządów szkolnych oraz klasowych. Tym razem wzięli w nim udział uczniowie Zespołu Szkół nr 3. Zajęcia poprowadziły Alicja Gniewek i Agata Lamparska, studentki wydziału psychologii Uniwersytetu Warszawskiego o specjalizacji: wspieranie rozwoju osobowości.
Trening trwał 6 godzin. - Nie jest to długo. Niby 6 godzin, ale najpierw musi być integracja. Jeśli grupa się nie zna, to ciężko pracować, w szczególności, jeżeli chodzi o kreatywność. Najlepiej, jeżeli zajęcia byłyby co najmniej dwudniowe - mówiły studentki.
Uczniowie dzięki takim spotkaniom mogą dostrzec w sobie potencjał do działania i odkrywać twórcze i kreatywne myślenie. Praca w grupach i parach odblokowuje opory, przełamuje dystanse i wstyd. Przez zabawę i ćwiczenia można nauczyć się kreatywności, która jest niezwykle istotna przede wszystkim dla młodych ludzi. -Panuje ogólne przekonanie, że tego nie można ćwiczyć, że albo się jest twórczym, albo się nie jest twórczym. Otóż kreatywność można ćwiczyć, tak jak pamięć. Im więcej się tego używa, tym większy mamy do tego dostęp. - mówiły trenerki.
- Nie jest to teoria na pewno, jest to praktyka, są to ćwiczenia - podkreśliły. - Przykładem jest chociażby burza mózgów, która często jest wykorzystywana w różnych środowiskach. To metoda pracy grupowej, ale często jest wykonywana niekoniecznie dobrze, a wtedy traci sens.
W metodzie tej są dwie fazy. Faza zielona i czerwona. W pierwszej wszyscy rzucają jak najwięcej pomysłów, których nikt nie ocenia i nie krytykuje. Jeżeli ktoś by to zrobił, dostaje tabliczkę z napisem "idea killer". W fazie czerwonej następuje wybieranie i ocena najlepszych pomysłów. Podczas treningu burza mózgów dotyczyła wyborów do samorządów klasowych.

Łucja Kukwa



Źródło: "Nowy Wyszkowiak" Nr 44 z 1 listopada 2011 r.