Jesteś tutaj:

Miłe jest pisanie

882
Miłe jest pisanie

W spotkaniu z Andrzejem Grabowskim, który dorosłym już telewidzom kojarzy się z programami dzieciństwa "Tik-Tak" oraz "Podróże Profesora Ciekawskiego", a dzieciom z "Budzikiem", uczestniczyli drugoklasiści (ze szkół nr 2 w Wyszkowie, Łosinnie i Lucynowie). Jak zwykle zadawali wiele pytań.
Andrzej Grabowski, pedagog z wykształcenia, autor i prowadzący programów telewizyjnych z udziałem dzieci, bez problemu nawiązał z nimi kontakt. Chętnie uczestniczyły w zaproponowanych przez niego zabawach czy scenkach aktorskich. Nic dziwnego, że zadały też wiele pytań, bo Andrzej Grabowski jest bardzo ciekawą postacią, m.in. pisze też piosenki i książki dla dzieci, scenariusze filmowe, użyczał głosu bohaterom animowanych filmów Leszka Gałysza (z którym często współpracuje) "Odwrócona góra" oraz "O dwóch takich co ukradli księżyc".
Dzieci były ciekawe, ile ma lat (same obliczyły, że 55). Pytały, jak zaczęła się jego kariera (od pracy w telewizji, pierwszy program robił o dwóch wielkich wielkanocnych jajkach, a potem "Tik-Taka"), kogo pierwszego poznał w telewizji (reżyser Olgę Lipińską, która akurat rozmawiała z rysownikiem Szymonem Kobylińskim) i dlaczego w "Tik-Taku" nie ma zwierząt (były, bo program już się nie ukazuje na antenie, najbardziej znane to para: Zając Poziomka i Rozamunda. - W "Budziku" też jest dużo zwierząt -dodał bohater spotkania).
- Czy lubi pan swoją pracę - chciały wiedzieć dzieci.
- Taak - odpowiedział Andrzej Grabowski. - Nagrywanie programów jest trudne - uzupełnił. - Miłe jest pisanie książek i piosenek.
Można było też kupić najnowsze książki pisarza i otrzymać jego autograf.

Prowokowanie do kreatywności


Zarówno spotkanie, jak i konkurs literacki "Zamykam oczy, by lepiej widzieć" (trwał od 10 maja do 30 lipca), którego laureatom Andrzej Grabowski wręczył nagrody, zostały zorganizowane w ramach projektu "Biblioteka Akademią Kreatywności".
Małgorzata Lamparska przypomniała, że jednym z celów konkursu było prowokowanie do szeroko rozumianej kreatywności. Jury, Małgorazat Ślesik-Nasiadko, Lidia Błachnio (polonistki) oraz Urszula Sieńkowska i Marta Gołębiewska, uznało, że na nagrody zasłużyli:
- w kat. kl. IV - VI: l miejsce - Karolina
Sówka, II - Adam Nasiadka (obydwoje SP w Blochach), III Daria Szarmach, wyróżnienia: Anna Jastrzębska i Maria Czajka (wszyscy SP1),
- w kat. gimnazjum: l - Olga Karasiewicz,
II - Wiktoria Niedźwiecka (obie Gimnazjum w Rząśniku)

EB



Źródłó: ?Nowy Wyszkowiak? Nr 42 z 18 października 2011 r.