Jesteś tutaj:

W świecie ilustracji

833
W świecie ilustracji

Jak wygląda praca ilustratora książek, jakich farb używa, jak długo pracuje nad książką tego i innych ciekawostek można było dowiedzieć się na spotkaniu z Iwoną Całą, ilustratorką książek dla dzieci.
Warsztaty plastyczno-ilustratorskie odbyły się 8 czerwca w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w ramach projektu "Biblioteka Akademią Kreatywności". Z pomocą pracownika działu dla dzieci i młodzieży Marty Gołębiewskiej poprowadziła je Iwona Cała - z wykształcenia architekt, laureatka wielu konkursów wzorniczych i architektonicznych, od 2003 r. zajmująca się również ilustrowaniem książek. Współpracuje ze "Świerszczykiem", prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci, ilustruje książki m.in. Wandy Chotomskiej, Marcina Brykczyńskiego, Grzegorza Kasdepke i Pawła Beręsewicza.
Przybyłe na warsztaty dzieci były zainteresowane jej pracą i powstawaniem książek "od kuchni". Ilustratorka zaspokoiła ich ciekawość, prezentując typowe materiały, których używa: pastele, kredki, pędzle, itp. Wyjaśniła też, w jaki sposób powstaje książka - taka, którą możemy kupić lub wypożyczyć. Wykonaną ilustrację artystka skanuje i następnie rozmieszcza na tej elektronicznej wersji tekst, całość przesyła do redakcji, projektuje także okładkę. Dzieci dopytywały o szczegóły, oglądały typy pasteli, mogły porównać roboczą wersję ilustracji z tą w książce. Iwona Cała przygotowała jeszcze jedna niespodziankę - pokazała duży arkusz zadrukowanego papieru, z którego po odpowiednim złożeniu i zszyciu powstaje książka.
- Pomysł czasem jest od razu, czasem dłuższy czas czytam tekst i zastanawiam się - odpowiadała na pytanie o inspiracje do pracy. -Nie zawsze rysuję to, co jest napisane, wykorzystuję też własne skojarzenia i pomysły.
Inne z pytań dotyczyło tego, jak długo pracuje nad ilustracją. Iwona Cała przyznała, że jedne powstają w jeden dzień, jeśli trzeba złożyć tekst i opracować ogólny wygląd książki, czasu potrzeba dwa razy więcej. Jeśli mieści ona np. dwadzieścia ilustracji, powstaje w około czterdzieści dni. Celem spotkania było stworzenie przez dzieci ich własnej książki, zbioru ilustracji, narysowanych w oparciu o wiersz Pawła Beręsewicza ,,Jaki jest pana ulubiony kolor". Iwona Cała odczytała go i poprosiła, by każde dziecko wybrało kolor, który je zainspiruje do stworzenia własnego rysunku. Jedynym wymogiem był kolor - można było narysować wszystko, co się z nim kojarzy. Na kartkach pojawiały się różne wariacje na temat barwy żółtej, zielonej, fioletowej, brązowej. Wszystkie prace zostały zebrane i zszyte w barwną, tęczową księgę - pamiątkę tego spotkania i zachętę dla dzieci na przyszłość, aby rozwijały swoją wyobraźnię i tworzyły własne, niepowtarzalne obrazy otaczającego je świata.

E.E.
Źródło: "Wyszkowiak" Nr 24 z 14 czerwca 2011 r.