Jesteś tutaj:

Jak kultura ocaliła naród

864
Spotkań z Estonią ciąg dalszy


Jak kultura ocaliła naród

Wiele wzruszenia wywołała projekcja filmu pt. "Śpiewająca rewolucja" w Bibliotece Miejskiej w Wyszkowie. Przybliżył on historię Estonii, niemiecką i sowiecką okupację, ale przede wszystkim śpiew, który przyniósł temu krajowi wyzwolenie.
Film był prezentowany w bibliotece w ramach Dobrosąsiedzkiego Obserwatorium Kulturalnego. Powstał w 2007 roku i jest produkcji amerykańskiej. Przedstawia historie Estonii, która była bardzo podobna do polskiej w XX wieku. Przez blisko 50 lat sowieckiej okupacji, nadzieje Estończykom dawało wspólne śpiewanie. Ważnym jego elementem był festiwal piosenki Laulupidu, który od 1869 roku odbywa się w Tallinie, co cztery lata. Właśnie wspólne śpiewanie dawało Estończykom siłę, energię i pozwoliło przetrwać najgorszy czas sowieckiej okupacji. Film opowiada o pokojowej walce o niepodległość, gdzie najważniejszym orężem była piosenka.
- Estończycy wywalczyli wolność bez użycia broni, bez rozlewu krwi. Estonia jest śpiewającym krajem, co wynika z ich kultury - mówiła witając gości biblioteki, dyrektor Małgorzata Ślesik - Nasiadko.
Dodała, że w ramach Obserwatorium, biblioteka stara się propagować wiedzę o krajach, które może nie są tak modne, ale mają wiele do zaoferowania.
13 września o godz. 18.00, w ramach Obserwatorium, zaplanowano wieczór poetycki z estońskim poetą, Aarne Puu. Jego wiersze będzie czytał Zbigniew Zamachowski. Dodatkowo we wrześniu będzie miał miejsce koncert polskiego zespołu śpiewaczego z Estonii.

(ep)


Źródło: "Głos Wyszkowa" Nr 23 z 7 czerwca 2011 r.