Jesteś tutaj:

Nie tylko pisarka

739
Nie tylko pisarka

Kawaler Orderu Uśmiechu, dziennikarka, polonistka, teatrolog, pisarka... A przy tym osoba z wielką charyzmą i pasją - taka jest Kalina Jerzykowska, którą gościła 26 maja miejska biblioteka, realizująca projekt "Biblioteka Akademią Kreatywności" przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dzieci, nazywane przez pisarkę "młodzieżą młodszą", przez cały czas były aktywne, biorąc udział w rozmowie, a nawet czytaniu wierszy. Aby się nie nudziły i wyniosły ze spotkania jak najwięcej, z pomocą Kaliny Jerzykowskiej, tłumaczyły trudne wyrazy (np. anegdota, morał, kawał). Pisarka utrzymywała ich zainteresowanie nieprawdopodobnymi opowieściami, m.in. o tym, jak w jej ogrodzie znalazł się latający krokodyl, o czarodzieju, który upiększył jej zaniedbany ogród, o odwiedzinach dziwnej pary - sowy i bociana. Z każdej z tych historii wypływała jakaś nauka, np. że nawet dla miłości nie można udawać, że jest się kimś innym niż w rzeczywistości.
Kalina Jerzykowska mówiła z pomysłem i humorem o swoich książkach - bajkach, anegdotach (m.in. o ciotce Dorocie, której papiloty wzruszyły bankowego włamywacza), opowiastkach ortograficznych i językowych (min. "Gdzie dzwoniec dzwoni i pluszcz się pluszcze") i teatrałkach (scenariusze przedstawień). Nic dziwnego, że gdy słuchacze usłyszeli: "czy macie jakieś pytania", w górę momentalnie wystrzeliło mnóstwo rak. Na zadawane pytania pisarka cierpliwie odpowiadała.


LaureaciKalina Jerzykowska wręczyła też laureatom konkursu plastycznego "Świat do góry nogami" nagrody. W kategorii klas. I-III zwyciężyła Aneta Pych, II miejsce zajęła Daria Kęcka, III ex aequo - Maciej Chaciński i Julia Chmiel, wyróżnienie - Zofia Polańska; kl. IV-VI: I miejsce - Wiktoria Gierek, II - Jan Korczakowski, III - Ewa Kozłowska, wyróżnienie - Dawid Sieńkowski.

K.A.T.


Źródło: "Nowy Wyszkowiak" Nr 23 z 7 czerwca 2011 r.